Eronning uzoq masofali raketasi Yevropa uchun jiddiy tahdid bo‘ldi
Isroil mudofaa kuchlari Eron tomonidan Yevropa davlatlariga yo‘naltirilishi mumkin bo‘lgan yangi xavf haqida o‘z bayonotini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Harbiy rahbariyatning so‘zlariga ko‘ra, Eron tomonidan ishlab chiqilayotgan uzoq masofali raketalarning uchish masofasi to‘rt ming kilometrni tashkil etadi. Bu holat nafaqat mintaqaviy, balki xalqaro miqyosda ham jiddiy tahdid tug‘dirishi mumkin.
Isroil harbiylari aytishicha, so‘nggi kunlarda Britaniya va Amerika Qo‘shma Shtatlari qo‘shmasi joylashgan Diyego-Garsiya oroliga ikkita raketaning uchirilishi kuzatilgan. Garchi ushbu raketalar belgilangan maqsadga yetib borgan bo‘lmasa-da, ularning mavjudligi va imkoniyatlari dunyo hamjamiyatini chalg‘itmoqda.
Xususan, 2025 yil iyun oyida o‘tkazilgan Yangi Sher operatsiyasi davomida Eronning Yevropa, Osiyo va Afrika mamlakatlariga qarshi 4000 kilometrgacha masofaga yetadigan raketalarni ishlab chiqarish rejalari aniklangan. Eron rasmiylari ushbu ma’lumotlarni rad etishgan bo‘lsa-da, ekspertlar bu rejimning xalqaro tinchlikka tahdid solayotganini ta’kidlaydilar.
Isroil mudofaa vazirligi hozirgi kunda London, Parij yoki Berlin kabi yirik Yevropa poytaxtlarining ham ushbu raketalarning otish doirasiga kirib qolishi mumkinligini e’tirof etmoqda. Bu holat mintaqaviy va global xavfsizlik tizimiga yanada katta e’tibor qaratish zarurligini ko‘rsatmoqda.
Hozirgi vaziyat xalqaro hamjamiyatni diqqat bilan kuzatishga majbur qilmoqda. Mutaxassislar fikricha, bunday katta miqyosdagi tahdidlarni bartaraf etish uchun faqat harbiy choralar emas, balki diplomatik yo‘llardan foydalanish ham shart.
Chunki har bir yangi raketaning uchirilishi yoki sinovdan o‘tkazilishi butun dunyo xavfsizligi uchun jiddiy omil hisoblanadi. Kelajakda bu muammoni hal qilish uchun davlatlararo muzokaralar va kelishuvlar kengaytirilishi lozim.

Силовые структуры обороны Израиля объявили о новой угрозе, которая может быть направлена Ираном против европейских государств. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам военного руководства, дальность полета разрабатываемых Ираном баллистических ракет составляет четыре тысячи километров. Это обстоятельство может создать серьезную угрозу не только на региональном, но и на международном уровне.
Израильские военные сообщают, что в последние дни было зафиксировано запуск двух ракет на остров Диего-Гарсия, где дислоцированы британские и американские войска. Хотя эти ракеты не достигли цели, их наличие и возможности вызывают обеспокоенность мирового сообщества.
В частности, в ходе операции «Новый лев», проведенной в июне 2025 года, были выявлены планы Ирана по созданию ракет с дальностью полета до 4000 километров, способных поражать цели в Европе, Азии и Африке. Несмотря на то что официальные лица Ирана опровергли эту информацию, эксперты подчеркивают, что этот режим представляет угрозу международному миру.
Министерство обороны Израиля признает, что такие крупные европейские столицы, как Лондон, Париж или Берлин, также могут попасть в зону поражения этих ракет. Это свидетельствует о необходимости уделить еще больше внимания системе региональной и глобальной безопасности.
Текущая ситуация заставляет международное сообщество внимательно следить за развитием событий. По мнению специалистов, для устранения угроз такого масштаба необходимо использовать не только военные меры, но и дипломатические пути.
Поскольку каждый запуск или испытание новой ракеты является серьезным фактором для безопасности всего мира. В будущем для решения этой проблемы необходимо расширить межгосударственные переговоры и соглашения.