Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Eron bilan bog‘liq Hormuz bo‘g‘ozini to‘liq ochish masalasida 48 soatlik muddat berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U blokada davom etsa, AQSh yirik energetika obyektlariga zarba berish xavfini ogohlantirdi. Tramp 22 mart kuni ertalab ijtimoiy tarmoqdagi yozuvida, agar muhim suv yo‘li orqali yuk tashish xavfsiz va to‘liq tiklanmasa, Vashington Eronning elektr stansiyalariga, ayniqsa eng yiriklariga qarshi harakat qilishini ta’kidladi.
Eron esa bu ogohlantirishga tezda javob qaytardi. Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi operativ qo‘mondoni bildirishicha, agar Eronning neft va energetika infratuzilmasiga hujum qilinsa, AQShning energetika, axborot texnologiyalari hamda suvni tozalash sohalaridagi ittifoqchi mintaqaviy obyektlari ham nishonga olinadi.
So‘nggi bayonotlar almashinuvi AQSh, Isroil va Eron o‘rtasidagi keng ko‘lamli harbiy mojarolar fonida yuz bermoqda. Manbalarga ko‘ra, urush boshlanganidan beri Hormuz bo‘g‘ozi deyarli to‘sib qo‘yilgan.
Bu esa global neft va suyultirilgan tabiiy gaz yetkazib berishining taxminan 20 foizini tashkil etuvchi yo‘nalishga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Fors ko‘rfazidagi neft obyektlari va tankerlariga qilingan hujumlar jahon energetika narxlarining oshishiga sabab bo‘ldi.
Iqtisodiy xavotirlar ham oshib bormoqda. Dallas Federal zaxira bankining hisob-kitoblariga ko‘ra, agar blokada iyun oyining oxirigacha davom etsa, jahon iqtisodiyotining yillik o‘sish sur’ati ikkinchi chorakda 2,9 foizga pasayishi mumkin.
Tahlilchilar shuningdek, agar bo‘g‘oz yil davomida uch chorak yopiq qolsa, yil oxiriga kelib neft narxi bir barrel uchun 132 dollargacha ko‘tarilishi ehtimoli borligini bildirganlar.

Трамп предупредил Иран, Тегеран ответил
Президент США Дональд Трамп дал Ирану 48 часов для полного открытия Ормузского пролива. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он предупредил, что в случае продолжения блокады США могут нанести удар по крупным энергетическим объектам. В своем сообщении в социальной сети утром 23 марта Трамп подчеркнул, что если безопасное и полное восстановление перевозок по важному водному пути не будет обеспечено, Вашингтон предпримет действия против иранских электростанций, особенно крупнейших из них.
Иран быстро ответил на это предупреждение. По словам командующего оперативным штабом Корпуса стражей Исламской революции, в случае нападения на нефтяную и энергетическую инфраструктуру Ирана под удар попадут также союзные региональные объекты США в сферах энергетики, информационных технологий и водоподготовки.
Последний обмен заявлениями происходит на фоне широкомасштабных военных конфликтов между США, Израилем и Ираном. По данным источников, с начала войны Ормузский пролив практически заблокирован.
Это негативно сказывается на направлении, через которое осуществляется около 20% мировых поставок нефти и сжиженного природного газа. Атаки на нефтяные объекты и танкеры в Персидском заливе привели к росту мировых цен на энергоносители.
Экономические опасения также усиливаются. Согласно расчетам Федерального резервного банка Далласа, если блокада продлится до конца июня, темпы годового роста мировой экономики во втором квартале могут упасть на 2,9%.
Аналитики также указывают, что если пролив останется закрытым в течение трех кварталов года, к концу года цена на нефть может вырасти до 132 долларов за баррель.