Yaqin Sharqdagi siyosiy va harbiy vaziyat so‘nggi kunglarda keskinlikka to‘la bo‘lib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mintaqadagi kuchlar o‘rtasidagi qarama-qarshilik har kuni yangi bosqichga o‘tayotgandek tuyulmoqda. Isroil armiyasi rasmiy matbuot xizmati e’lon qilishicha, o‘tgan 16 mart kunida amalga oshirilgan aniq havo zarbasi natijasida Eron poytaxti Tehronda muhim harbiy shaxs yo‘q qilingan.
Ushbu hujumda Eronning xalq harbiy kuchlari tarkibiga kiruvchi Basij razvedka bo‘limining rahbari Ismoil Ahmadiy halok bo‘lgan. Manbalardan kelib chiqqan ma’lumotlarga ko‘ra, bu amaliyot Eron harbiy infratuzilmasiga qarshi yo‘naltirilgan navbatdagi va eng aniq zarbalardan biri hisoblanadi.
Ismoil Ahmadiy Eron ichkarisida xavfsizlik masalalarini hal qilish va razvedka ishlarini boshqarishda juda katta ahamiyatga ega bo‘lgan rahbarlardan biri edi. Uning o‘limi Eron tomoni uchun katta yo‘qotishdir.
Shu bilan birga, vaziyatni yanada jiddiyroq qilayotgan yana bir fakt bor. Ismoil Ahmadiyning bevosita ustasi va yuqori martabali rahbari G‘ulom Rizo Sulaymoniy ham bir necha kun oldin o‘tkazilgan havo hujumlarida halok bo‘lgan edi.
Qisqa vaqt ichida ikki yuqori lavozimli harbiy shaxsning ketma-ket yo‘q qilinishi tasodif emasligini ko‘rsatmoqda. Bu holat Eronning xavfsizlik tizimida katta o‘zgarishlar va tashvish tug‘dirishi mumkin.
Mintaqaviy kuzatuvchilar va tahlilchilarning fikricha, yuqori darajadagi harbiy rahbarlarning o‘z navbatida yo‘q qilinishi Yaqin Sharqdagi vaziyatni yanada murakkablashtiradi. To‘qnashuvlar kuchayib borishi va yangi kelajakda keng ko‘lamli qarshiliklarning boshlanishi xavfi ortmoqda.
Agar to‘g‘ridan-to‘g‘ri javob choralarini ko‘rilmasa, kelajakda mintaqada katta miqyosdagi harbiy to‘qnashuvlar sodir bo‘lishi mumkin. Hozirda dunyo hamjamiyati ushbu keskinlikning tinch yo‘l bilan hal qilinishiga umid qilmokda.

Политическая и военная обстановка на Ближнем Востоке в последние дни становится все более напряженной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Противостояние между силами в регионе, похоже, переходит на новый уровень каждый день. Как сообщает пресс-служба израильской армии, в результате точечного авиаудара, проведенного 16 марта, в столице Ирана Тегеране был ликвидирован важный военный деятель.
В ходе этой атаки погиб Исмаил Ахмади, руководитель разведывательного отдела «Басидж», входящего в состав Народных сил обороны Ирана. Согласно сообщениям источников, эта операция считается одним из следующих и наиболее точечных ударов по военной инфраструктуре Ирана.
Исмаил Ахмади был одним из руководителей, имевших огромное значение в решении вопросов безопасности внутри Ирана и управлении разведывательной деятельностью. Его гибель является большой потерей для иранской стороны.
При этом есть еще один факт, усугубляющий ситуацию. Непосредственный наставник и высокопоставленный руководитель Исмаила Ахмади, Гулам Риза Сулеймани, также погиб несколько дней назад в ходе авианалетов.
Последовательная ликвидация двух высокопоставленных военных деятелей за короткий промежуток времени свидетельствует о том, что это не случайность. Эта ситуация может вызвать серьезные изменения и беспокойство в системе безопасности Ирана.
По мнению региональных наблюдателей и аналитиков, последовательная ликвидация военных руководителей высокого уровня еще больше усложняет ситуацию на Ближнем Востоке. Растет опасность усиления столкновений и начала широкомасштабного противостояния в ближайшем будущем.
Если не будут приняты прямые ответные меры, в регионе могут произойти крупные военные столкновения. В настоящее время мировое сообщество надеется на мирное разрешение этой напряженности.