Koreya markaziy axborot agentligining xabariga ko‘ra, Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Jong Un mamlakatdagi eng yuqori davlat lavozimi bo‘lgan davlat ishlari raisi etib qayta saylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror 15-chaqiriq Oliy xalq yig‘ining birinchi sessiyasida tasdiqlandi va uning hukumat boshqaruvidagi hokimiyatini yanada mustahkamlashini ko‘rsatdi. Davlat ommaviy axborot vositalari bu qarorni katta tantana bilan yoritdi.
Kim Jong Unni milliy taraqqiyot va o‘zgarishlarning buyuk lideri, strateg va yetakchisi sifatida ta’riflashdi. Rasmiy bayonotga ko‘ra, uning qayta tayinlanishi respublika hokimiyatini mustahkamlash, davlat qudratini oshirish va mamlakatning uzoq muddatli siyosiy maqsadlarini ilgari surishga xizmat qiladi.
Qayta saylanish yil boshida qabul qilingan muhim siyosiy qarordan so‘ng sodir bo‘ldi. Fevral oyining oxirida Kim Jong Un Koreya Mehnat partiyasining bosh kotibi lavozimiga ham qayta saylandi.
Partiyadagi eng oliy lavozim va davlat ishlari raisi unvoni uning Shimoliy Koreya rahbarlik tizimidagi markaziy o‘rnini yana bir bor tasdiqlaydi. Kim Jong Un 1948 yilda tashkil topgan Shimoliy Koreyani boshqargan Kimlar sulolasining uchinchi avlodi hisoblanadi.
U 2011 yil dekabrida otasi Kim Jong Il vafotidan keyin mamlakatning oliy rahbari sifatida e’lon qilingan. 2012 yilda hukmron partiyaning birinchi kotibi va Milliy mudofaa komissiyasi raisi lavozimlarini egallab, hokimiyatini rasmiylashtirdi.
2016 yilda Shimoliy Koreya Milliy mudofaa komissiyasi raisi lavozimini bekor qilib, uning o‘rniga davlat ishlari raisi lavozimini joriy etdi. Shu yilning o‘zida Kim partiya raisi unvonini oldi, 2021 yilda esa bosh kotib bo‘ldi.
U, shuningdek, Koreya xalq armiyasining oliy bosh qo‘mondoni sifatida ham faoliyat yuritadi va mamlakat harbiy tuzilmasi ustidan bevosita nazoratga ega. Uning qizi Kim Ju Ae atrofidagi e’tibor ham oshmoqda.
2022 yildan buyon u rasmiy tadbirlarda otasi bilan birga ko‘rinmoqda. Janubiy Koreya rasmiylariga ko‘ra, u ehtimoliy voris sifatida tayyorlanmoqda, ammo Pxenyan bu masala bo‘yicha hozircha hech qanday rasmiy bayonot bermagan.

Северокорейский лидер Ким Чен Ын переизбран
Согласно сообщению Центрального информационного агентства Кореи, лидер Северной Кореи Ким Чен Ын был переизбран на высший государственный пост в стране — председателя Государственного совета. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было утверждено на первой сессии Верховного народного собрания 15-го созыва и свидетельствует о дальнейшем укреплении его власти в управлении государством. Государственные СМИ широко освещали это решение с большим торжеством.
Ким Чен Ына охарактеризовали как великого лидера, стратега и вождя национального развития и перемен. Согласно официальному заявлению, его переизбрание служит укреплению власти республики, повышению государственной мощи и продвижению долгосрочных политических целей страны.
Переизбрание произошло после принятия важного политического решения в начале года. В конце февраля Ким Чен Ын также был переизбран на пост генерального секретаря Трудовой партии Кореи.
Высшая должность в партии и титул председателя Государственного совета еще раз подтверждают его центральное место в системе руководства Северной Кореи. Ким Чен Ын является представителем третьего поколения династии Кимов, управляющих Северной Кореей с момента ее основания в 1948 году.
В декабре 2011 года он был объявлен верховным лидером страны после смерти своего отца Ким Чен Ира. В 2012 году он занял посты первого секретаря правящей партии и председателя Национальной оборонной комиссии, тем самым формализовав свою власть.
В 2016 году он упразднил пост председателя Национальной оборонной комиссии Северной Кореи, заменив его должностью председателя Государственного совета. В том же году Ким получил титул председателя партии, а в 2021 году стал генеральным секретарем.
Он также выступает в качестве верховного главнокомандующего Корейской народной армии и обладает прямым контролем над военной структурой страны. Внимание к его дочери Ким Джу Ён также растет.
С 2022 года она регулярно появляется на официальных мероприятиях вместе со своим отцом. По словам южнокорейских чиновников, она готовится в качестве вероятного наследника, однако Пхеньян пока не сделал по этому вопросу никаких официальных заявлений.