Janubiy Koreyada oilalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi ijtimoiy dastur ishga tushirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dastur doirasida bobo-buvilar yoki yaqin qarindoshlar nevaralarga qaragani uchun oylik to‘lov olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Ma’lumotlarga ko‘ra, bu tashabbus bolalar bog‘chasi yoki enaga xizmatlariga muqobil sifatida joriy etilgan.
Ya’ni, agar oila a’zolari bolaga qarash mas’uliyatini o‘z zimmasiga olsa, davlat tomonidan moliyaviy rag‘batlantirish beriladi. Xususan, Jeju orolida ushbu dastur mart oyidan boshlab faoliyat yuritmoqda.
Shunga o‘xshash tizim Seul shahrida esa 2023 yildan buyon amal qilmoqda. Qoidalarga ko‘ra, agar bobo, buvi yoki boshqa qarindosh oyiga kamida 40 soat bolaga qarasa, ular taxminan 200 dollar miqdorida to‘lov oladi.
Mutaxassislar fikricha, bunday dasturlar mamlakatdagi demografik muammolarni kamaytirishga qaratilgan. Chunki Janubiy Koreyada tug‘ilish darajasi dunyodagi eng past ko‘rsatkichlardan biridir.
Shu tariqa, hukumat oilalarni rag‘batlantirish orqali bola parvarishini yengillashtirish va aholi sonining kamayishining oldini olishga intilmoqda. Bu orqali jamiyatda oilaviy qo‘llab-quvvatlash tizimi mustahkamlanadi hamda yosh avlodning farovonligi ta’minlanadi.

В Южной Корее бабушки и дедушки, ухаживающие за внуками, получают ежемесячные выплаты
В Южной Корее запускается новая социальная программа, направленная на поддержку семей. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данной программы бабушки, дедушки или близкие родственники получат возможность получать ежемесячные выплаты за уход за внуками. По имеющимся данным, эта инициатива внедряется как альтернатива услугам детских садов или нянь.
То есть, если члены семьи берут на себя ответственность по уходу за ребенком, государство предоставляет им финансовую поддержку. В частности, на острове Чеджу эта программа действует с марта.
Аналогичная система в городе Сеул функционирует с 2023 года. Согласно правилам, если бабушка, дедушка или другой родственник ухаживает за ребенком не менее 40 часов в месяц, они получают выплату в размере примерно 200 долларов.
По мнению экспертов, такие программы направлены на снижение демографических проблем в стране. Ведь уровень рождаемости в Южной Корее является одним из самых низких в мире.
Таким образом, правительство стремится облегчить уход за детьми и предотвратить сокращение численности населения путем стимулирования семей. Это укрепляет систему семейной поддержки в обществе и обеспечивает благополучие молодого поколения.