Eron inqirozi Hindistonda qoramol go‘ngi talabini oshirdi
Eron atrofida yuzaga kelgan keskin siyosiy va harbiy vaziyat mintaqadagi gaz ta’minotiga jiddiy zarba berdi va bu oqibatda Hindistonda ham noma’lum holat boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Energiya manbalaridagi uzilishlar fonida mamlakat aholisi va korxonalari muqobil yoqilg‘i izlashga majbur bo‘ldi. Aynan shu sababli Hindistonda qoramol go‘ngiga bo‘lgan talab kutilganidan ham tez va keskin darajada ortib ketdi.
Bu holat shuni ko‘rsatadiki, qimmatlashgan gaz va neft narxlari tufayli odamlar o‘zlarining an’anaviy va arzon energiya manbalariga qaytmoqdalar. Hozirgi kunda jahon iqtisodiyotining eng muhim ahamiyatga ega bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozi orqali yuk tashuvchi kemalarning harakati keskin sekinlashdi yoki ba’zi holatlarda butunlay to‘xtab qoldi.
Ushbu strategik yo‘lning bloklanganligi global energiya bozoriga bevosita ta’sir ko‘rsatib, neft va gaz narxlarining oshishiga sabab bo‘lmoqda. Hindiston uchun bu vaziyat xususan muhim hisoblanadi, chunki mamlakatning suyultirilgan tabiiy gaz importining qariyb yarmini aynan shu yo‘nalishdan ta’minlaydi.
Shuning uchun ham mintaqadagi har qanday beqarorlik Hindistonning energiya xavfsizligiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri tahdid solmoqda. Energetika sohasi mutaxassislari fikricha, bunday qiyin sharoitda muqobil energiya manbalariga bo‘lgan ehtiyojning oshishi tabiiy jarayondir.
Qoramol go‘ngi qishloq joylarida biogaz ishlab chiqarish uchun eng muhim va yetarli xomashyo hisoblanadi. Bu esa dehqonchilik hududlarida elektr energiyasi va issiqlik manbai sifatida keng qo‘llanilmoqda.
Aholining bunday tadbirkorona yechimlar topishi nafaqat iqtisodiy jihatdan, balki ekologik nuqtai nazardan ham foydali natija beradi. Xulosa qilib aytganda, tashqi omillar ta’sirida ichki bozorda yangi tendentsiyalar shakllanib, odamlar o‘zlarining dastlabki energiya ehtiyojlarini qondirish yo‘llarini qayta ko‘rib chiqmoqdalar.

Иранский кризис повысил спрос на коровий навоз в Индии
Острая политическая и военная обстановка вокруг Ирана нанесла серьезный удар по газоснабжению в регионе, что привело к возникновению неопределенной ситуации и в Индии. Об этом сообщает Zamin.uz.
На фоне перебоев с источниками энергии население и предприятия страны были вынуждены искать альтернативное топливо. Именно по этой причине спрос на коровий навоз в Индии вырос гораздо быстрее и резче, чем ожидалось.
Эта ситуация показывает, что из-за роста цен на газ и нефть люди возвращаются к своим традиционным и дешевым источникам энергии. В настоящее время движение грузовых судов через Ормузский пролив, имеющий важнейшее значение для мировой экономики, резко замедлилось или в некоторых случаях полностью остановилось.
Блокировка этого стратегического пути оказывает непосредственное влияние на глобальный энергетический рынок, вызывая рост цен на нефть и газ. Для Индии эта ситуация особенно важна, так как почти половина импорта сжиженного природного газа страны поступает именно по этому направлению.
Поэтому любая нестабильность в регионе напрямую угрожает энергетической безопасности Индии. По мнению экспертов в области энергетики, рост потребности в альтернативных источниках энергии в таких сложных условиях является естественным процессом.
Коровий навоз считается самым важным и достаточным сырьем для производства биогаза в сельской местности. Это широко используется в сельскохозяйственных районах как источник электроэнергии и тепла.
Нахождение населением таких предприимчивых решений дает полезные результаты не только с экономической, но и с экологической точки зрения. Подводя итог, можно сказать, что под влиянием внешних факторов на внутреннем рынке формируются новые тенденции, и люди пересматривают способы удовлетворения своих первоначальных энергетических потребностей.