Nyu-York olimlari vaqt kristallarini havoda ushlab turishga muvaffaq bo‘ldi
Ular zarrachalari barqaror va takroriy harakatni amalga oshiradigan g‘oyat noyob materiya shaklini yaratishga muvaffaq bo‘lishdi. Bu haqda nufuzli Physical Review Letters ilmiy jurnali batafsil ma’lumot berdi.
Avvalgi tadqiqotlar bilan solishtirganda, yangi tizimning asosiy farqi shundaki, u makroskopik darajada, ya’ni insonning oddiy ko‘zi bilan ham kuzatilishi mumkin. Bundan tashqari, bu noyob tizim havoda tovush to‘lqinlari yordamida ushlab turiladi.
Vaqt kristallari tashqi kuchlar ta’sirida bo‘lmasa ham, zarrachalari doimiy ravishda takrorlanuvchi sikllarda harakatlanadigan maxsus tuzilmalardir. Ular birinchi marta o‘n yil avval nazariy jihatdan isbotlangan va keyinchalik tajribalar orqali tasdiqlangan bo‘lsa-da, hozirgacha ular kvant hisoblashlar va ma’lumotlarni saqlashda katta istiqbol beruvchi vositalar hisoblanadi.
Yangi tadqiqot jarayonida olimlar akustik levitatsiya usulidan foydalanishdi. Ularning tajribasida penopolistiroldan yasalgan kichik sharchalar turg‘un tovush to‘lqinlari yordamida havoda ushlab turildi.
Bu sharchalar tovush vibratsiyalari orqali bir-biri bilan o‘zaro ta’sirlashuvni boshladilar. Nyu-York universiteti aspiranti Mia Morrell shuni ta’kidladiyki, tovush to‘lqinlari zarrachalarga suv yuzasidagi to‘lqinlar bargni qanday harakatlantirsa, aynan shunday ta’sir ko‘rsatadi.
Zarrachalarni turg‘un to‘lqin maydoniga joylashtirish orqali ularni og‘irlik kuchiga qarshi havoda ushlab turish imkoniyati tug‘iladi. Bu tizimda zarrachalar o‘rtasidagi ta’sir g‘ayrioddiy bo‘ladi, chunki kattaroq sharchalar ko‘proq tovush tarqatadi, kichiklari esa kuchliroq ta’sirlanadi.
Natijada nosimmetrik o‘zaro ta’sir yuzaga keladi. Bu asimmetriya tizim Nyutonning uchinchi qonunini buzgandek ko‘rinadi, garchi haqiqatda u faqat tashqi ko‘rinish bilan shunday tuyulsa ham.
O‘zaro ta’sirlar muvozanatsiz bo‘lib, zarrachalarning o‘z-o‘zidan barqaror tebranishlarini ta’minlaydi va natijada vaqt kristallari hosil bo‘ladi. Tadqiqot rahbari, fizika professori Devid Griyer yangi tizimning oddiyligiga alohida e’tibor qaratdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, vaqt kristallari ekzotik va murakkab tuyulishi mumkin bo‘lsa-da, ular yaratgan tizim o‘zining juda oddiyligi bilan hayratlanarli darajada noyobdir. Bu kashfiyot kelajakda fizika va texnologiya sohasida yangi imkoniyatlarni ochib berishi mumkin.

Учёные из Нью-Йорка смогли удерживать кристаллы времени в воздухе
Специалисты Нью-Йоркского университета в области физики сделали новое и удивительное открытие, связанное с теорией временных кристаллов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Им удалось создать чрезвычайно уникальную форму материи, частицы которой совершают устойчивое и повторяющееся движение. Подробности об этом представлены в авторитетном научном журнале Physical Review Letters.
В отличие от предыдущих исследований, основное отличие новой системы заключается в том, что она наблюдается на макроскопическом уровне, то есть невооружённым глазом человека. Кроме того, эта уникальная система удерживается в воздухе с помощью звуковых волн.
Временные кристаллы — это специальные структуры, частицы которых движутся в постоянных повторяющихся циклах, даже если на них не воздействуют внешние силы. Хотя они были теоретически доказаны десять лет назад и впоследствии подтверждены экспериментально, до сих пор считаются перспективными средствами для квантовых вычислений и хранения данных.
В новом исследовании учёные использовали метод акустической левитации. В их эксперименте маленькие шарики из пенополистирола удерживались в воздухе с помощью стоячих звуковых волн.
Эти шарики начали взаимодействовать друг с другом через звуковые вибрации. Аспирантка Нью-Йоркского университета Миа Моррелл подчеркнула, что звуковые волны воздействуют на частицы так же, как волны на поверхности воды двигают листок.
Размещение частиц в поле стоячих волн позволяет удерживать их в воздухе против силы тяжести. В этой системе взаимодействие между частицами необычно: большие шарики излучают больше звука, а маленькие испытывают более сильное воздействие.
В результате возникает несимметричное взаимодействие. Эта асимметрия кажется нарушением третьего закона Ньютона, хотя на самом деле это лишь внешнее впечатление.
Несбалансированные взаимодействия обеспечивают самоподдерживающиеся устойчивые колебания частиц, что приводит к образованию временных кристаллов. Руководитель исследования, профессор физики Дэвид Грайер, особо отметил простоту новой системы.
По его словам, хотя временные кристаллы могут казаться экзотическими и сложными, созданная ими система удивительно уникальна своей очень простой природой. Это открытие может открыть новые возможности в области физики и технологий в будущем.