Saudiya Arabistoni Eron bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri urushga tayyorlanmoqda
Uyushgan Sharq mamlakatlari o‘rtasidagi geosiyosiy vaziyat so‘nggi kunlarda keskin o‘zgarishga uchramoqda va bu jarayonlar mintaqaviy xavfsizlikka bevosita ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Wall Street Journal gazetasi e’tiborga molik ma’lumotlarni e’lon qilib, Saudiya Arabistoni valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon Olsaudning qarorlarini tahlil qilmoqda. Ushbu manbalarga ko‘ra, arab qirolligi o‘zining harbiy kuchini qayta tiklash va Eron davlatiga qarshi yurishlarda ishtirok etish imkoniyatini jiddiy ko‘rib chiqmoqda.
Tahlilchilar fikriga qaraganda, Saudiya Arabistonining urush maydoniga to‘g‘ridan-to‘g‘ri kirib kelishi faqat vaqt masalasidir. Bu holat mintaqadagi kuchlar muvozanatini tubdan o‘zgartirishi mumkin.
Shu bilan birga, Birlashgan Arab Amirliklari ham o‘zining siyosiy va iqtisodiy bosim vositalarini faollashtirishni boshladi. Amirliklar hukumati Eron davlatiga tegishli bo‘lgan moliyaviy aktivlarni muzlatish choralari ko‘rish orqali Tehron rejimining tashqi qo‘llab-quvvatlash manbalarini susaytirishga intilmokda.
Bu qadam Eron iqtisodiyotiga jiddiy zarba berishi va uning mintaqaviy ta’sirini kamaytirishiga xizmat qiladi. Hozirda BAA hududida ushbu mojaroning kelajakdagi rivojlanishi va uning o‘z mamlakat manfaatlariga qanday ta’sir ko‘rsatishi bo‘yicha chuqur muhokamalar olib borilmoqda.
Jurnal ta’kidlaganidek, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklarining asosiy maqsadi faqat Eronni mag‘lub etish bilan cheklanmaydi. Ular shuningdek, Eronning harbiy salohiyatining bir qismini saqlab qolishiga imkon beradigan sulh shartnomalarini ham istisno qilmoqda.
Bu ikki arab davlati mojaroni butunlay hal etish va Eronning kelajakdagi harbiy ehtimollarini minimal darajaga tushirishni rejalashtirmoqda. Natijada, mintaqaviy kelajakdagi tinchlik va barqarorlik bu ikki katta davlatning kelajakdagi harakatlari va qarorlariga bevosita bog‘liq bo‘ladi.

Саудовская Аравия готовится к прямому конфликту с Ираном
Геополитическая ситуация между странами Ближнего Востока в последние дни претерпевает резкие изменения, и эти процессы оказывают непосредственное влияние на региональную безопасность. Об этом сообщает Zamin.uz.
Газета The Wall Street Journal публикует значимые сведения, анализируя решения наследного принца Саудовской Аравии Мухаммеда бин Салмана Аль-Сауда. Согласно этим источникам, арабское королевство всерьез рассматривает возможность восстановления своего военного потенциала и участия в военных действиях против Ирана.
По мнению аналитиков, прямое вступление Саудовской Аравии на поле боя — лишь вопрос времени. Это может кардинально изменить баланс сил в регионе.
В то же время Объединенные Арабские Эмираты также начали активизировать свои политические и экономические рычаги давления. Правительство эмиратов стремится ослабить внешние источники поддержки режима Теграна, замораживая принадлежащие Ирану финансовые активы.
Этот шаг может нанести серьезный удар по экономике Ирана и снизить его региональное влияние. В настоящее время на территории ОАЭ ведутся глубокие обсуждения относительно будущего развития этого конфликта и его влияния на национальные интересы страны.
Как подчеркивает журнал, основная цель Саудовской Аравии и Объединенных Арабских Эмиратов не ограничивается лишь поражением Ирана. Они также исключают возможность мирных договоров, которые позволили бы сохранить часть военного потенциала Ирана.
Эти два арабских государства планируют полностью разрешить конфликт и свести к минимуму будущие военные возможности Ирана. В результате, будущее региональное спокойствие и стабильность будут напрямую зависеть от будущих действий и решений этих двух крупных держав.