Holand Norvegiyaga million dollarlik noyob kitob sovg‘a qildi
Manchester Siti jamoasining mashhur hujumchisi Erling Holand o‘z vatani Norvegiya madaniyati uchun juda katta ishonch va mehrni namoyon etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U dunyodagi eng qimmat va noyob kitoblardan birini sotib olib, uni o‘zining tug‘ilgan va ulgurgan hududiga sovg‘a qildi. Yigirma besh yoshli futbolchi bu ishlashni otasi Alf-Inge Holand bilan birgalikda amalga oshirdi.
Ularning xarid qilgan asari ming to‘qson to‘rtinchi yilda nashr etilgan qirollik sagalari to‘plamidir. Bu kitobning narxi bir million uch yuz o‘n ming Norvegiya kronasiga teng bo‘lib, bu summa bugungi kunda taxminan yuz o‘ttiz ming AQSH dollarini tashkil etadi.
Savdoga chiqarilgan asar o‘n uchinchi asrga mansub bo‘lib, uning muallifi sifatida islandiyalik shoir va tarixchi Snorri Sturluson tan olinadi. O‘sha davrda yozilgan matnlar bugungi kunda ham skandinav xalqlari tarixiy adabiyotining eng muhim va asosiy manbalaridan biri hisoblanadi.
Xabarlarga ko‘ra, Holand oilasi ushbu noyob kitobni o‘tgan yilning dekabr oyida sotib olgandi. Biroq, bu haqdagi xabar o‘sha paytda e’lon qilinmagan va faqat endi rasmiy ravishda jamoatchilikka ma’lum qilindi.
Xaridni yakunlaganidan so‘ng, Erling Holand bu qimmatbaho kitobni o‘zi tug‘ilgan Taym munitsipalitetiga topshirdi. Shuni alohida ta’kidlash kerakki, futbolchi sovg‘ani topshirish jarayonida bitta juda muhim shartni qo‘ygan.
Uning talabiga ko‘ra, bu tarixiy asar mahalliy kutubxona orqali jamoatchilikka erkin o‘zlashtirish uchun ochiq bo‘lishi kerak edi. Mutasaddilar esa kitob xavfsiz sharoitda saqlanishi, shu bilan birga o‘quvchilar va tashrif buyuruvchilar uchun doimiy ravishda ochiq bo‘lishini ta’minlashga va’da berdilar.
Bu hadya keng jamoatchilik uchun odatda qiyin bo‘lgan tarixiy asarni ko‘proq odamlar ko‘rishiga imkon beradigan muhim madaniy tadbir sifatida baholanmoqda. Erling Holandning bu qadami shunchaki pulga sotib olingan kitob emas, balki kelajak avlodlar uchun boy merosni saqlab qolishga bag‘ishlangan chin dildan qilgan xayriya ekanligini ko‘rsatadi.
Ushbu tashabbus mahalliy aholi orasida katta qiziqish uyg‘otdi va ularning tarixiy boyliklarga bo‘lgan e’tiborini yanada oshirdi.

Голландия подарила Норвегии уникальную книгу стоимостью в миллион долларов
Знаменитый нападающий команды Манчестер Сити Эрлинг Холанд проявил огромное уважение и любовь к культуре своей родной Норвегии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он приобрёл одну из самых дорогих и редких книг в мире и подарил её региону, где родился и вырос. 25-летний футболист осуществил эту покупку вместе со своим отцом Альф-Инге Холандом.
Приобретённое ими произведение — сборник королевских саг, изданный в 1494 году. Стоимость книги составляет один миллион триста десять тысяч норвежских крон, что сегодня примерно равно ста тридцати тысячам долларов США.
Произведение, выставленное на продажу, относится к XIII веку, а его автором считается исландский поэт и историк Снорри Стурлусон. Тексты, написанные в то время, до сих пор считаются одним из важнейших и основных источников исторической литературы скандинавских народов.
По сообщениям, семья Холандов приобрела эту уникальную книгу в декабре прошлого года. Однако информация об этом тогда не была опубликована и только сейчас официально стала известна общественности.
Завершив покупку, Эрлинг Холанд передал эту ценную книгу муниципалитету Тайм, где он родился. Следует особо отметить, что футболист поставил одно очень важное условие при передаче подарка.
По его требованию, это историческое произведение должно быть открыто для свободного доступа общественности через местную библиотеку. Ответственные лица пообещали обеспечить сохранность книги в безопасных условиях, а также постоянный доступ для читателей и посетителей.
Этот подарок оценивается как важное культурное событие, позволяющее большему числу людей увидеть историческое произведение, которое обычно трудно доступно широкой публике. Шаг Эрлинга Холанда показывает, что это не просто купленная за деньги книга, а искренняя благотворительность, направленная на сохранение богатого наследия для будущих поколений.
Эта инициатива вызвала большой интерес среди местного населения и ещё больше повысила их внимание к историческим ценностям.