AQShda ilmiy mutaxassislar sirli tarzda yo‘qolib borayotgani aniqlandi
Amerika Qo‘shma Shtatlarida mudofaa va ilmiy sohada faoliyat yuritgan bir qator taniqli mutaxassislar sirli tarzda yo‘qolib borayotgani haqida xabarlar e’tiborni tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda irlandiyalik jurnalist Chey Bouz o‘zining so‘nggi maqolalarida batafsil ma’lumot berdi. Uning ta’kidlashicha, 2025 yilning o‘rtalaridan boshlab ilg‘or aerokosmik texnologiyalar, plazma fizikasi, termoyadroviy sintez va raketa sohalari bo‘yicha ishlagan bir qancha olimlar izsiz yo‘qolgan.
Jumladan, mashhur aerokosmik muhandis Monika Hasinto Reza qayerga ketgani va uning taqdiri hozirgacha noma’lum bo‘lib qolmoqda. Shuningdek, 2026 yil mart oyida Uilyam Nil Makkasland ham noaniq holatda g‘oyib bo‘lgan.
Jurnalist o‘z tahlillarida ayrim vaziyatlarda zo‘ravonlik ehtimolini ham to‘liq istisno etmaydi. Masalan, Massachusetts texnologiya instituti bilan bog‘liq olim Nuno Loureyro va Kaliforniya texnologiya institutining astrofizigi Karl Grillmeyr halok bo‘lgan deb qayd etilgan.
Bu voqealar jamoatchilikda katta shov-shuv uyg‘otdi va jamiyatni qayg‘u bilan olmosh qildi. Ayni paytda rasmiy idoralar, jumladan Federal tergov byurosi ushbu holatlar o‘rtasida bevosita bog‘liqlik borligini hali tasdiqlamagan.
Har bir voqea alohida tarzda va mustaqil ravishda tergov qilinmoqda. Tergovchilar hozirda barcha mavjud dalillarni diqqat bilan o‘rganishda davom etmoqda.
Olimlarning yo‘qolishi va ba’zi hollarda halok bo‘lishi orasidagi farqni aniqlash uchun qo‘shimcha tekshiruvlar o‘tkazilmoqda. Ilmiy jamoa va jamiyat vakillari bu holatlarning tez orada yechimini topishini kutmoqdalar.
Har qanday sirli voqea xalqning e’tiborini tortadi va davlat idoralari ochiq-oydin ma’lumot berishga majbur bo‘ladi. Keling, kelajakda bunday voqealar kamroq bo‘lishiga umid qilamiz va ilmiy yutuqlarimiz himoyasi kuchaytirilsin.

В США выявлено таинственное исчезновение научных специалистов
В Соединённых Штатах Америки внимание привлекли сообщения о таинственном исчезновении ряда известных специалистов, работающих в области обороны и науки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом подробно рассказал ирландский журналист Чей Боуз в своих последних статьях. По его словам, начиная с середины 2025 года несколько учёных, работавших в передовых аэрокосмических технологиях, физике плазмы, термоядерном синтезе и ракетной отрасли, бесследно исчезли.
В частности, местонахождение и судьба известного аэрокосмического инженера Моники Хасинто Резы до сих пор остаются неизвестными. Также в марте 2026 года Уильям Нил Маккасленд пропал при неясных обстоятельствах.
Журналист в своих анализах не исключает полностью возможность насилия в некоторых случаях. Например, учёный из Массачусетского технологического института Нуну Лоурейро и астрофизик из Калифорнийского технологического института Карл Грилльмейр были зарегистрированы как погибшие.
Эти события вызвали большой резонанс в обществе и вызвали скорбь. В то же время официальные органы, включая Федеральное бюро расследований, пока не подтвердили прямую связь между этими случаями.
Каждое происшествие расследуется отдельно и независимо. Следователи продолжают внимательно изучать все имеющиеся доказательства.
Проводятся дополнительные проверки для выяснения разницы между исчезновением учёных и в некоторых случаях их гибелью. Научное сообщество и представители общества надеются на скорейшее разрешение этих ситуаций.
Любое таинственное событие привлекает внимание народа, и государственные органы обязаны предоставлять открытые и прозрачные сведения. Надеемся, что в будущем таких случаев будет меньше, и защита наших научных достижений усилится.