Saudiya Arabistoni va BAA Eron bosimi kuchayishi bilan harbiy choralarini qat’iylashtirmoqda
Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklari Fors ko‘rfazi mintaqasidagi vaziyatning keskinlashib ketishi bilan Eronga qarshi qabul qilayotgan choralarini yanada qat’iy va samarali qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘tgan hafta xorijiy ommaviy axborot vositalari ushbu davlatlar siyosatidagi jiddiy o‘zgarishlar haqida xabar berdi. Xususan, Saudiya Arabistoni o‘z hududida joylashgan muhim harbiy bazani Amerika Qo‘shma Shtatlari kuchlari uchun ochib berdi.
Bu qadam Saudiya yetakchilari tomonidan ilgari e’lon qilingan va Eron ustidagi havo zarbalari uchun o‘z hududidan foydalanishni istamaydiganlik haqidagi bayonotdan jiddiy chekinish hisoblanadi. Mintaqadagi tashvishlar asosiy sababi Eronning takroriy hujumlari hisoblanadi.
Ushbu voqealar mintaqadagi iqtisodiyotlarga katta zarar yetkazdi va xavfsizlikni ta’minlash uchun sabr-toqatning tugab borayotganini ko‘rsatmoqda. Qo‘shimcha xavotir Eronning dunyo energetika bozorlari uchun hayotiy ahamiyatga ega bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozi ustidagi nazoratini kuchaytirishga qilgan urinishlaridan kelib chiqmoqda.
Buning natijasida Saudiya va BAA yetakchilari AQSh prezidenti Donald Tramp bilan muntazam aloqada bo‘lib, kelajakdagi harbiy choralar muhokama qilinmoqda. Birlashgan Arab Amirliklari ham bosimni kuchaytirish yo‘lidan bormoqda.
Dubaydagi rasmiy organlar Eron rejimi manfaatlariga xizmat qilgan bir qancha muassasalarni, jumladan, kasalxonalar va tashkilotlarni yopdi. Shuningdek, Eronning mamlakatdagi milliardlab dollarlik aktivlarini muzlatib qo‘yish haqida ogohlantirish berildi.
Bu choralar Tehronning xorijiy valyuta bozorlariga va savdo tarmoqlariga kirishini keskin qiyinlashtirishi kutilmoqda. Mintaqa yetakchilari so‘nggi hujumlardan so‘ng, faqat diplomatiya va tashqi himoyaga tayanishning yetarli emasligini angladilar.
Ularning asosiy maqsadi Eronning harbiy salohiyatini to‘liq zaiflashtirish va mintaqada barqarorlikni tiklashdir.

Саудовская Аравия и ОАЭ ужесточают военные меры на фоне усиления давления со стороны Ирана
Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты в связи с обострением ситуации в регионе Персидского залива принимают все более решительные и эффективные меры против Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
На прошлой неделе зарубежные СМИ сообщили о серьезных изменениях в политике этих государств. В частности, Саудовская Аравия открыла важную военную базу на своей территории для сил Соединенных Штатов Америки.
Этот шаг является серьезным отступлением от ранее объявленного руководством Саудовской Аравии заявления о нежелании использовать свою территорию для воздушных ударов по Ирану. Основной причиной обеспокоенности в регионе являются повторяющиеся атаки со стороны Ирана.
Эти события нанесли значительный ущерб экономикам региона и свидетельствуют о том, что терпение в вопросах обеспечения безопасности подходит к концу. Дополнительную обеспокоенность вызывают попытки Ирана усилить контроль над Ормузским проливом, имеющим жизненно важное значение для мировых энергетических рынков.
В результате лидеры Саудовской Аравии и ОАЭ поддерживают регулярные контакты с президентом США Дональдом Трампом, обсуждая будущие военные меры. Объединенные Арабские Эмираты также идут по пути усиления давления.
Официальные органы в Дубае закрыли ряд учреждений, включая больницы и организации, служивших интересам иранского режима. Также было предупреждено о замораживании миллиардов долларов активов Ирана в стране.
Ожидается, что эти меры резко усложнят доступ Теграна к рынкам иностранной валюты и торговым сетям. Лидеры региона поняли, что после последних атак одной лишь дипломатии и внешней защиты недостаточно.
Их основная цель — полностью ослабить военный потенциал Ирана и восстановить стабильность в регионе.