Eron Bushehr atom elektr stansiyasiga yana bir zarba yetkazdi
Eron Xalqaro atom energiyasi agentligiga Bushehr atom elektr stansiyasi hududida yana bir marta zarba bo‘lgani haqida rasmiy ma’lumot bergan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eron tomoni xabar qilishicha, stansiyaga qo‘shimcha snaryad tushgan bo‘lsa-da, u yerda halok bo‘lganlar yo‘q va obyekt odatdagi rejimda ishlamoqda. Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, Tehron stansiyadagi binolardan biriga otilgan snaryad tushganini tasdiqlagan.
Bu voqea haqida xalqaro axborot vositalari keng yozib bormoqda. Xalqaro atom energiyasi agentligining bildirishicha, Eron inspektorlari stansiyaning asosiy qurilmalari shikastlanmaganini, xodimlardan hech biri jarohat olmaganini hamda ish jarayoni to‘xtatilmasligini aytganlar.
Agentlik bosh direktori Rafael Grossi yana bir bor mintaqadagi kuchlarga maksimal darajada tiyilish kerakligini ta’kidladi. Uning fikricha, yadro obyektlari atrofidagi harbiy faollik qurolli mojaro sharoitida yadro xavfsizligi uchun jiddiy tahdidlarni keltirib chiqarishi mumkin.
Bundan oldin Eron Atom energiyasi tashkiloti Bushehr stansiyasi hududi Isroil harbiy kuchlarining ikki marta zarbasiga uchraganini ma’lum qilgan edi. Ularning so‘zlariga ko‘ra, birinchi snaryad stansiyaga qo‘shilgan sanoat maydoniga tushgan, biroq bu hodisa o‘limlarga sabab bo‘lmagan va elektr stansiyasi ishiga ham ta’sir qilmagan.
Eron rasmiylari shuningdek, o‘tgan yilning mart oyida Bushehr obyekti yaqiniga tushgan snaryad haqidagi voqeani ham eslatib o‘tdilar. Ular aytishicha, o‘sha paytdagi hodisa ham qurbonlar va katta vayronagarchilikka olib kelgan emas edi.
So‘nggi xabarlar mintaqadagi keskinlik yuqori bo‘lib qolayotgan bir paytda dunyo hamjamiyatining yadro infratuzilmasi xavfsizligi borasidagi xavotirlarini yanada kuchaytirdi. Kuzatuvchilar bu voqealarining kelajakda mintaqaviy vaziyatga qanday ta’sir qilishi bilan bog‘liq savollarni oldinda tutmoqdalar.

Иран нанес еще один удар по атомной электростанции Бушер
Иран официально сообщил Международному агентству по атомной энергии о том, что на территории атомной электростанции Бушер произошел еще один удар. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщению иранской стороны, хотя по станции упала дополнительная снаряд, жертв нет, и объект продолжает работать в штатном режиме. Согласно данным Агентства, Тегеран подтвердил попадание снаряда в одно из зданий станции.
Этот инцидент широко освещается международными СМИ. Как сообщает Международное агентство по атомной энергии, иранские инспекторы заявили, что основные сооружения станции не повреждены, ни один из сотрудников не пострадал, и процесс работы не был приостановлен.
Генеральный директор Агентства Рафаэль Гросси вновь подчеркнул необходимость максимального сдерживания сил в регионе. По его мнению, военная активность вокруг ядерных объектов может создать серьезные угрозы для ядерной безопасности в условиях вооруженного конфликта.
Ранее Иранская организация по атомной энергии сообщала, что территория станции Бушер подверглась двум ударам со стороны израильских вооруженных сил. По их словам, первый снаряд упал в промышленную зону, примыкающую к станции, однако этот инцидент не привел к жертвам и не повлиял на работу электростанции.
Иранские официальные лица также напомнили о событии, произошедшем в марте прошлого года, когда снаряд упал вблизи объекта Бушер. По их словам, и тогда инцидент не привел к жертвам или значительным разрушениям.
Последние сообщения усилили обеспокоенность мирового сообщества по поводу безопасности ядерной инфраструктуры на фоне сохраняющейся напряженности в регионе. Наблюдатели выдвигают вопросы о том, как эти события могут повлиять на региональную ситуацию в будущем.