Urush tufayli Fors ko‘rfazi davlatlari iqtisodiy inqirozga uchramoqda
Osiyo, Afrika va Yaqin Sharq hududidagi rivojlanayotgan davlatlar hozirda jiddiy iqtisodiy qiyinchiliklarga uchramoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu vaziyatning asosiy sababi AQSh, Isroil va Eron ishtirokidagi urush tufayli Fors ko‘rfazidagi neft va gaz inshootlariga yetkazilgan zarar hisoblanadi. Ta’minot yo‘llarining izdan chiqishi energiya manbalari narxlarining keskin oshishiga sabab bo‘ldi.
Ayniqsa, import qilinadigan yoqilg‘iga kuchli tayanadigan va budjetlari cheklangan mamlakatlar uchun bu holat jiddiy tahdidga aylandi. Pokiston, Bangladesh va Shri-Lanka kabi davlatlar eng kuchli zarbani oldi.
Pokiston neft zaxiralari kamayib borayotgani sababli ko‘plab maktablarni vaqti-vaqti bilan yopishga majbur bo‘ldi. Hukumat ish haftasini qisqartirish va davlat xodimlarining yoqilg‘i sarfini kamaytirish choralarini ko‘rdi.
Bangladeshda esa yoqilg‘i taqsimotini me’yorga solishga qaror qilindi, garchi ayrim benzin shoxobchalari hali ham bo‘sh qolayotganligi kuzatilmoqda. Shri-Lankada hukumat yoqilg‘ini tejash maqsadida haftalik dam olish kunlarini e’lon qildi va aholiga yoqilg‘i taloni tizimini joriy etdi.
Mintaqaning eng yirik energiya importchilaridan biri bo‘lgan Misr ham ushbu bosimdan chetda qolmadi. Vaziyatni boshqarish uchun hukumat savdo markazlari, do‘konlar va kafelarni ertaroq yopishni buyurdi.
Ko‘cha chiroqlarining yonish vaqti qisqartirildi. Bundan tashqari, benzin, dizel va maishiy gaz narxlari o‘n besh foizdan yigirma ikki foizgacha ko‘tarildi.
Prezident Abdulfattoh as-Sisiy bu choralar yanada katta iqtisodiy zararlarning oldini olish uchun zarur ekanligini ta’kidladi. Tahlilchilar ogohlantirishicha, agar mojaro davom etsa, ko‘plab rivojlanayotgan iqtisodiyotlar tezroq inflyatsiya, valyutaning qadrsizlanishi va davlat moliyasiga kuchliroq bosimga uchraydi.
Allaqachon qarzlar tufayli og‘ir ahvolda bo‘lgan mamlakatlar uchun energiya inqirozi iqtisodiy faollikni sekinlashtirish xavfini keltirib chiqarmoqda. Natijada millionlab oddiy fuqarolar uchun yashab qolish xarajatlari yanada og‘irlashib ketishi kutilmoqda.

Из-за войны страны Персидского залива сталкиваются с экономическим кризисом
Развивающиеся страны Азии, Африки и Ближнего Востока в настоящее время сталкиваются с серьезными экономическими трудностями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основной причиной этой ситуации является ущерб, нанесенный нефтяным и газовым объектам в Персидском заливе из-за войны с участием США, Израиля и Ирана. Нарушение путей поставок привело к резкому росту цен на энергоресурсы.
Особенно серьезной угрозой это стало для стран, сильно зависящих от импортируемого топлива и имеющих ограниченные бюджеты. Такие страны, как Пакистан, Бангладеш и Шри-Ланка, получили наибольший удар.
В Пакистане из-за сокращения запасов нефти многие школы вынуждены периодически закрываться. Правительство приняло меры по сокращению рабочей недели и уменьшению расхода топлива государственными служащими.
В Бангладеш было решено нормировать распределение топлива, хотя некоторые бензозаправочные станции по-прежнему остаются пустыми. В Шри-Ланке правительство объявило еженедельные выходные для экономии топлива и ввело систему топливных талонов для населения.
Египет, один из крупнейших импортеров энергии в регионе, также не остался в стороне от этого давления. Для управления ситуацией правительство приказало торговым центрам, магазинам и кафе закрываться раньше.
Время работы уличных фонарей было сокращено. Кроме того, цены на бензин, дизельное топливо и бытовой газ были повышены от пятнадцати до двадцати двух процентов.
Президент Абдулфаттах ас-Сиси подчеркнул, что эти меры необходимы для предотвращения еще больших экономических потерь. Аналитики предупреждают, что если конфликт продолжится, многие развивающиеся экономики столкнутся с ускоренной инфляцией, обесцениванием валюты и усилением давления на государственные финансы.
Для стран, уже находящихся в тяжелом положении из-за долгов, энергетический кризис грозит замедлением экономической активности. В результате ожидается, что расходы на жизнь миллионов простых граждан станут еще более тяжелыми.