Trampning qo‘llab-quvvatlash darajasi tarixiy pastlikka tushdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Trampning qo‘llab-quvvatlash darajasi Yaqin Sharqdagi yangi mojarolar ortida keskin pasayib, o‘z tarixidagi eng past ko‘rsatkichga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi o‘tkazilgan so‘rovlar natijalariga ko‘ra, uning reytingi jami 36 foizni tashkil qilmokda. Bu raqam prezidentning lavozimga qaytgan dastlabki oylarida 47 foizni, Yaqin Sharqdagi ziddiyatlar boshlanishidan avval esa 40 foizni tashkil qilgan edi.
Demak, ahvolning kunda xunuklashgani aniq ko‘rinmoqda. Reuters va Ipsos tashkilotlari o‘tkazgan keng qamrovli so‘rovlardan kelib chiqqan ma’lumotlarga ko‘ra, amerikalik aholining atigi yarmi ham Trampning narx-navo siyosatini to‘liq qo‘llab-quvvatlamaydi.
Xususan, atigi 25 foiz fuqaro iqtisodiyotdagi narxlarni boshqarishda prezidentning sa’y-harakatlarini ma’qullaydi. Iqtisodiyot sohasidagi umumiy ko‘rsatkichlar esa hali ham yomonroq bo‘lib, faqat 29 foiz aholi Oq uy rahbarining iqtisodiy kursini yuqori baholaydi.
Shu bilan birga, aholining 61 foizi AQShning Eron bilan olib borilayotgan harbiy harakatlarini noto‘g‘ri va asossiz deb hisoblaydi. Aholining katta qismi, ya’ni 63 foizini mamlakat iqtisodiyotining hozirgi holatini zaif deb baholagan.
Mutaxassislar reytingning shu qadar tushib ketishiga asosiy sabab sifatida Eron bilan kengayib borayotgan mojarolar va kundalik hayotda benzin hamda turmush xarajatlarining keskin oshishini ko‘rsatmoqda. Bu omillar odamlarning kunkechlik darajasiga bevosita ta’sir ko‘rsatmoqda.
Juda muhim jihat shundaki, Donald Tramp o‘zining saylov kampaniyasi davomida yangi urushlardan qochish va tinchlikni saqlashga urg‘u berishni va’da qilgan edi. Ammo bugungi kunda Eron bilan yuzaga kelgan ziddiyatlar va neft narxining oshishi uning siyosiy pozitsiyasiga jiddiy bosim o‘tkazmoqda.

Уровень поддержки Трампа упал до исторического минимума
Уровень поддержки президента Соединённых Штатов Америки Дональда Трампа резко снизился на фоне новых конфликтов на Ближнем Востоке и достиг самого низкого показателя за всю историю. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно последним опросам, его рейтинг составляет всего 36 процентов. Эта цифра была 47 процентов в первые месяцы после вступления президента в должность и 40 процентов до начала конфликтов на Ближнем Востоке.
Таким образом, очевидно, что ситуация ухудшается с каждым днём. По данным обширных опросов, проведённых организациями Reuters и Ipsos, лишь половина американцев полностью поддерживает ценовую политику Трампа.
В частности, только 25 процентов граждан одобряют усилия президента по контролю за ценами в экономике. Общие показатели в экономической сфере ещё хуже: лишь 29 процентов населения высоко оценивают экономический курс главы Белого дома.
При этом 61 процент населения считает военные действия США против Ирана неправильными и необоснованными. Большинство, а именно 63 процента, оценивают текущее состояние экономики страны как слабое.
Эксперты указывают, что основной причиной такого резкого падения рейтинга являются расширяющиеся конфликты с Ираном и резкий рост цен на бензин и жизненные расходы, которые напрямую влияют на уровень жизни людей.
Очень важный момент заключается в том, что Дональд Трамп во время своей избирательной кампании обещал избегать новых войн и поддерживать мир. Однако нынешние конфликты с Ираном и рост цен на нефть оказывают серьёзное давление на его политическую позицию.
Неспособность оправдать ожидания народа привела к подрыву обещанного мира. В текущей ситуации политическое будущее президента остаётся весьма неопределённым.