Reuters va Ipsos kompaniyalari o‘tkazgan so‘rovnoma natijalariga ko‘ra, AQSh prezidenti Donald Trampning jamoatchilik oldidagi maqbullik darajasi keskin pasaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘rsatkich 36 foizga tushib, u Oq uyga qaytganidan beri eng past darajani qayd etdi. Prezidentlik davridagi dastlabki oylarda uning qo‘llab-quvvatlanish ko‘rsatkichi 47 foizni tashkil etgan edi.
Yaqin Sharqdagi so‘nggi keskinlik holatidan oldin ham bu raqam 40 foiz atrofida barqaror bo‘lib kelgan. Hozirgi vaqtda kuzatilayotgan tushish tendensiyasi boshqaruv muammolarini o‘z ichiga olmoqda.
So‘rovnoma natijalari jamoatchilikning tashqi siyosat va iqtisodiyot sohalari bo‘yicha xavotirlarining kuchayib borayotganini aniq ko‘rsatmoqda. Respondentlarning atigi 25 foizi Trampning tovar narxlarini tartibga solish ishlari bilan rozi ekanligini bildirdi.
Iqtisodiy siyosatni kengroq ma’noda qo‘llab-quvvatlash esa faqat 29 foizni tashkil etdi. Shu bilan birga, amerikaliklarning 63 foizi mamlakat iqtisodiyotini zaif deb baholamoqda.
Bu holat aholining kundalik hayotidagi qiyinchiliklarning ortib borayotganini anglatadi. Eronga qarshi olib borilayotgan harbiy harakatlarga xalq orasidagi norozilik ham kuzatilmoqda.
So‘rovga ko‘ra, amerikaliklarning 61 foizi AQShning Eronga bergan zarbalariga qarshi fikrda. Ushbu mojaro Oq uy ustidan bosimni yanada kuchaytirdi.
Ayniqsa, neft narxlarining oshishi benzin xarajatlarini orttirib, umuman yashash narxining qimmatlashishiga olib keldi. Bu esa odamlarning turmush darajasiga bevosita ta’sir qilmoqda.
Ushbu raqamlar siyosiy jihatdan juda muhim ahamiyatga ega. Sababi Tramp saylovoldi kampaniyasi davomida yangi urushlarni boshlamaslikka va’da bergan edi.
Hozirgi kunda Eron bilan taranglikning kuchayishi va yashash narxlarining oshishi uning saylovchilar orasidagi mavqeiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Xalqning ishonchini tiklash uchun samarali choralar ko‘rish talab qilinmoqda.
Siyosiy barqarorlik va iqtisodiyotni tiklash bo‘yicha aniq qadamlar zarur. Aks holda, prezidentlik davridagi muvaffaqiyatsizliklar yanada oshishi mumkin.

Рейтинг Трампа резко упал до самого низкого уровня
По результатам опроса, проведенного компаниями Reuters и Ipsos, уровень одобрения президента США Дональда Трампа резко снизился. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель упал до 36 процентов, что является самым низким уровнем с тех пор, как он вернулся в Белый дом. В первые месяцы президентства его поддержка составляла 47 процентов.
Даже до последнего обострения на Ближнем Востоке этот показатель стабилизировался около 40 процентов. Текущая тенденция к снижению отражает проблемы в управлении.
Результаты опроса ясно показывают растущие опасения общественности по вопросам внешней политики и экономики. Лишь 25 процентов респондентов выразили согласие с регулированием цен на товары, проводимым Трампом.
Поддержка экономической политики в более широком смысле составила всего 29 процентов. При этом 63 процента американцев оценивают экономику страны как слабую.
Это свидетельствует о растущих трудностях в повседневной жизни населения. Также наблюдается недовольство среди населения военными действиями против Ирана.
Согласно опросу, 61 процент американцев выступают против ударов США по Ирану. Этот конфликт усилил давление на Белый дом.
Особенно рост цен на нефть привел к увеличению расходов на бензин и, в целом, к удорожанию жизни. Это напрямую влияет на уровень жизни людей.
Эти показатели имеют большое политическое значение, поскольку Трамп в ходе предвыборной кампании обещал не начинать новые войны.
В настоящее время обострение напряженности с Ираном и рост стоимости жизни негативно сказываются на его рейтингах среди избирателей. Требуются эффективные меры для восстановления доверия народа.
Необходимы конкретные шаги для политической стабильности и восстановления экономики. В противном случае неудачи в президентский период могут усилиться.