Eron xavfsizlik rahbari o‘rniga sobiq qo‘mondon tayinlandi
AQSH va Isroil mamlakatlari mart oyining boshida amalga oshirgan havo zarbalari natijasida halok bo‘lgan Eron Milliy xavfsizlik oliy kengashi rahbari Ali Larijoniy o‘rniga yangi shaxs tayinlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim lavozimga Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining sobiq qo‘mondoni Muhammad Bag‘ir Zolg‘adr saylangan. Bu xabar Al Jazeera telekanali manbalariga ko‘ra, Eron prezidenti Mas’ud Pezeshkiyonning kommunikatsiyalar bo‘yicha o‘rinbosari tomonidan rasman e’lon qilindi.
Zolg‘adrning yangi lavozimga kelishi mamlakatdagi siyosiy va harbiy tuzilmada jiddiy o‘zgarishlarni belgilaydi. Tahlilchilar fikricha, ushbu tayinlov Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining ta’sirini yanada kuchaytiradi.
Bu qaror aynan yuksak darajadagi muhim masalalar bo‘yicha qaror qabul qilish jarayonida noaniqliklar ko‘paygan davrga to‘g‘ri kelmoqda. Eslatib o‘tamiz, 2026 yilning 18 martida Ali Larijoniy o‘zining xonadonida bo‘lgan vaqtida, qizining uyidagi o‘g‘li, yaqin o‘rinbosarlari va bir qancha soqchilari bilan birga AQSH hamda Isroil qiruvchi samolyotlarining zarbasi ostida halok bo‘lgan edi.
Siyosiy kuzatuvchilar Muhammad Bag‘ir Zolg‘adrning yangi vazifaga tayinlanishini Eron ichki siyosiy muvozanati va tashqi siyosat yo‘nalishi uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega deb baholaydilar. Mazkur o‘zgarish mamlakat milliy xavfsizligini yanada mustahkamlash va harbiy qudratni oshirishga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi.
Shu bilan birga, Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining siyosiy jarayonlardagi ta’siri ham sezilarli darajada ortadi. Bu voqea Eron rahbariyatining kelgusi strategik rejalari va xavfsizlik kafolatlarini ta’minlashdagi yangi yondashuvini aks ettiradi.

На пост руководителя безопасности Ирана назначен бывший командующий
На смену Али Лариджани, главе Высшего совета национальной безопасности Ирана, погибшему в результате авиаударов США и Израиля в начале марта, назначено новое лицо. Об этом сообщает Zamin.uz.
На эту важную должность избран бывший командующий Корпуса стражей исламской революции Мухаммад Багир Золгадр. Как сообщает телеканал Al Jazeera со ссылкой на свои источники, это назначение было официально объявлено заместителем президента Ирана Масуда Пезешкиана по вопросам коммуникации.
Приход Золгадра на новую должность знаменует серьезные изменения в политической и военной структуре страны. По мнению аналитиков, это назначение еще больше усиливает влияние Корпуса стражей исламской революции.
Это решение совпадает с периодом, когда неопределенность в процессе принятия решений по важнейшим вопросам высшего уровня значительно возросла. Напоминаем, что 18 марта 2026 года Али Лариджани погиб в результате удара истребителей США и Израиля, находясь в своем доме вместе с сыном дочери, близкими заместителями и несколькими охранниками.
Политические наблюдатели оценивают назначение Мухаммада Багира Золгадра на новую должность как имеющее решающее значение для внутреннего политического баланса Ирана и направления его внешней политики. Данное изменение рассматривается как важный шаг, направленный на дальнейшее укрепление национальной безопасности страны и повышение ее военной мощи.
При этом влияние Корпуса стражей исламской революции в политических процессах также значительно возрастает. Это событие отражает новый подход руководства Ирана к будущим стратегическим планам и обеспечению гарантий безопасности.
Руководители страны стремятся сохранить стабильность в нынешней сложной ситуации и совершенствовать систему безопасности.