Isroil Livanda besh muhim ko‘prikni yo‘q qildi
Yaqin Sharq mintaqasidagi geosiyosiy vaziyat so‘nggi kunlarda misli ko‘rilmagan darajada keskinlashib, yangi bosqichga o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Isroil mudofaa kuchlari Livanning janubiy hududlarida o‘z ta’sir doirasini yanada kengaytirish va strategik mavqelarini mustahkamlash maqsadida yangi harbiy operatsiyalarni boshlagan. Xalqaro tahlilchilar va nashrlar ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil va Livan chegarasidagi nizo qonli to‘qnashuvlarga aylandi.
Isroil mudofaa vaziri Israel Katsning ta’kidlashicha, Tel-Aviv Litani daryosining janubidagi keng hududlarni o‘z nazorati ostiga olmoqchi. Shu maqsadda Isroil harbiylari daryo ustidagi besh muhim ko‘prikni yo‘q qilishdi.
Bu inshootlar "Hizbulloh" harakati qo‘shimcha qurolli kuchlarni olib chiqish uchun ishlatilgan bo‘lsa-da, xalqaro kuzatuvchilar ularning tinch aholi uchun ham hayotiy ahamiyatga ega ekanligini qayd etmoqdalar. Aholi shifoxonalarga borishi va tibbiy yordam olishi ushbu ko‘priklar orqali ta’minlangan edi.
Siyosiy jihatdan bu voqealar AQSH prezidenti Donald Tramp Eron bilan tinchlik muzokaralarini olib borayotgan bir paytda sodir bo‘lmoqda. Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu Eron va Livandagi nishonlarga bo‘layotgan zarbalar davom etishini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Isroil nafaqat "Hizbulloh"ga qarshi kurashmoqda, balki Eronning raketa va yadroviy dasturlarini ham yo‘q qilishga intilmoqda. Vaziyatning keskinlashishi Livan hukumatini ham kutilmagan qadamlarga majbur qildi.
Mamlakat bosh vaziri Navof Salom "Hizbulloh" harakatining harbiy faoliyatiga taqiq qo‘ydi va guruh a’zolaridan qurollarni davlatga topshirishni talab qildi. Bu qaror guruhning Eron oliy rahbari Ali Xominaiy halok bo‘lgani uchun qasos olib, Isroilga raketa zarbalari yuborganidan keyin qabul qilindi.
Fevral oyi oxiridan beri davom etayotgan havo hujumlari natijasida Eron rahbariyatining yuqori martabali vakillari, jumladan oliy rahnamo Ali Xominaiy ham halok bo‘ldi. Bunga javoban Tehron Fors ko‘rfazidagi Amerika harbiy bazalariga va mintaqadagi neft obyektlariga dronlar yuborib hujum qilmoqda.
Urush olovi nafaqat qo‘shni davlatlarga, balki mintaqaviy barqarorlikka ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu jarayon Ozarbayjon va Yevropa Ittifoqi raisligini bajarib turgan Kiprga ham o‘z ta’sirini o‘tkazmoqda.
Endi asosiy savol shundaki, Livan hukumatining "Hizbulloh"ni qurolsizlantirish talabi mintaqada tinchlik o‘rnatilishi uchun yetarli bo‘ladimi yoki yangi muammolarni keltirib chiqaradimi. Bu savollarga javoblar kelgusi kunlarda ochiladi.

Геополитическая ситуация на Ближнем Востоке в последние дни обострилась до невиданного ранее уровня и перешла на новую стадию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Вооруженные силы обороны Израиля начали новые военные операции с целью дальнейшего расширения своей сферы влияния в южных районах Ливана и укрепления стратегических позиций. По данным международных аналитиков и изданий, конфликт на границе Израиля и Ливана перерос в кровопролитные столкновения.
Как подчеркнул министр обороны Израиля Ицхак Каци, Тель-Авив стремится взять под контроль обширные территории к югу от реки Литани. С этой целью израильские военные уничтожили пять важных мостов через реку.
Хотя эти сооружения использовались движением «Хезболла» для переброски дополнительных вооруженных сил, международные наблюдатели отмечают их жизненную важность для мирного населения. Именно через эти мосты обеспечивался доступ жителей к больницам и получение медицинской помощи.
С политической точки зрения эти события происходят в то время, когда президент США Дональд Трамп ведет мирные переговоры с Ираном. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что удары по целям в Иране и Ливане продолжатся.
По его словам, Израиль борется не только с «Хезболлой», но и стремится ликвидировать ракетную и ядерные программы Ирана. Обострение ситуации вынудило правительство Ливана предпринять неожиданные шаги.
Премьер-министр страны Наваф Салам запретил военную деятельность движения «Хезболла» и потребовал от членов группы сдать оружие государству. Это решение было принято после того, как группа в ответ на гибель верховного лидера Ирана Али Хомейни нанесла ракетные удары по Израилю.
В результате воздушных налетов, продолжающихся с конца февраля, погибли высокопоставленные представители руководства Ирана, включая верховного лидера Али Хомейни. В ответ Тегеран атакует американские военные базы в Персидском заливе и нефтяные объекты в регионе, отправляя туда дроны.
Огонь войны негативно влияет не только на соседние государства, но и на региональную стабильность. Этот процесс затрагивает также Азербайджан и Кипр, исполняющий функции председателя Европейского Союза.
Теперь главный вопрос заключается в том, достаточно ли требования правительства Ливана разоружить «Хезболлу» для установления мира в регионе или же оно приведет к новым проблемам. Ответы на эти вопросы станут известны в ближайшие дни.