Braziliyaning bir qariyalar uyida tasodifan dunyodagi eng ulug‘ inson topildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu 118 yoshli Luis Karlos dos Santosdir. U o‘z yasalganidan jasoratli va mustaqil harakat qiladi.
Har kuni bir necha marta qahva ichish uning sevimli odatiga aylangan. RankBrasil tashkiloti uning hujjatlarini juda ehtiyotkorlik bilan tekshirib, yoshini tasdiqladi.
Luis Karlos dos Santos 1908-yil 15-fevralda Braziliyaning Minas-Jerays shtatida, Eloi-Mendes shahrida dunyoga kelgan. U hayotining ko‘p qismini fermerlik bilan o‘tkazib, oddiy qishloq hayotini kechirgan.
Luis hech qachon oila qurmagan va farzand ko‘rmagan. 1971-yil 10-sentyabrdan beri u qariyalar uyida yashab keladi.
U yerga uni Tres-Pontasdan bir ruhoniy olib kelgan edi. Yarim asrdan ortiq vaqt davomida Luis muassasa xodimlari va yashovchilar uchun ramziy shaxsga aylandi.
Uning yoshi yangilangan tug‘ilganlik guvohnomasi, mehnat daftarchasi va shaxsiy tibbiy hujjatlar orqali tasdiqlandi. Hujjatlar tekshirilgandan so‘ng, RankBrasil uni dunyodagi eng keksa tirik inson sifatida rasman tan olish jarayonini boshladi.
Bu unvon avval Buyuk Britaniyalik 116 yoshli Etel Katerhemga tegishli edi. Yuz o‘n sakkiz yoshda bo‘lishiga qaramay, Luis mustaqil yuradi, ovqatlanadi va doimiy ravishda dori qabul qilmaydi.
U qat’iy kun tartibiga amal qiladi, kuniga uch marta qahva ichadi va hamma narsani kam miqdorda iste’mol qiladi. Shuningdek, qo‘lbola sigaret chekish odatini ham tark etmagan.
Muassasa xodimlari ta’kidlashicha, u tinchlik va yolg‘izlikni yoqtiradi, boshqalardan yordam so‘ramaydi. Luis ko‘p vaqtni hovlida o‘tkazadi, har kuni terib, yana buzib qo‘yadigan tosh yo‘lak esa uning kundalik hayotining o‘ziga xos ramziga aylangan.

В Бразилии обнаружен самый старый человек в возрасте 118 лет
В одном из домов престарелых в Бразилии случайно нашли самого старого человека в мире. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это 118-летний Луис Карлос дос Сантос. Он действует смело и самостоятельно, несмотря на свой возраст.
Ежедневное употребление кофе несколько раз в день стало его любимой привычкой. Организация RankBrasil очень тщательно проверила его документы и подтвердила его возраст.
Луис Карлос дос Сантос родился 15 февраля 1908 года в городе Элой-Мендес, штат Минас-Жерайс, Бразилия. Большую часть жизни он провёл, занимаясь фермерством, ведя простую сельскую жизнь.
Луис никогда не создавал семью и не имел детей. С 10 сентября 1971 года он живёт в доме престарелых.
Туда его привёз священник из Трес-Понтас. Более полувека Луис стал символической фигурой для сотрудников и жителей учреждения.
Его возраст подтверждён обновлённым свидетельством о рождении, трудовой книжкой и личными медицинскими документами. После проверки документов RankBrasil начал процесс официального признания его самым старым живущим человеком в мире.
Этот титул ранее принадлежал 116-летней Этел Катерхем из Великобритании. Несмотря на 118 лет, Луис ходит самостоятельно, ест без посторонней помощи и не принимает лекарства постоянно.
Он придерживается строгого распорядка дня, пьёт кофе три раза в день и употребляет всё в небольших количествах. Также он не отказался от привычки курить самодельные сигареты.
Сотрудники учреждения отмечают, что он любит тишину и одиночество, не просит помощи у других. Луис много времени проводит во дворе, а каменная дорожка, которую он ежедневно ремонтирует и снова портит, стала своеобразным символом его повседневной жизни.