Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Eron bilan kelib chiqqan mojaroni uzoq vaqt davom etishini xohlamaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ziddiyatni yaqin kelajakda, ya’ni joriy haftalar ichida hal qilish rejalashtirilmoqda. Mashhur Wall Street Journal nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp o‘ziga yaqin maslahatchilariga bu jarayon yakuniy bosqichga kirganini aytib o‘tgan.
Oq uy tomonidan ushbu vaziyatni bartaraf etish uchun to‘rtdan oltigacha bo‘lgan haftalik aniq muddat belgilab qo‘yilgan. Buning asosiy maqsadi may oyining o‘rtalarida Xitoy rahbari Si Szinpin bilan bo‘ladigan muhim uchrashuvdan oldin urushni yakunlashdir.
Trampning so‘zlariga asosan, Eron yetakchilari ham muzokaralarni boshlashga qiziqish bildirmoqda. Biroq, ular ichki siyosiy bosim va xavfsizlik masalalari tufayli buni ochiqchasiga e’lon qila olmaydilar.
Prezident Eron elitasi o‘z xalqidan ham, AQShdan ham qo‘rqayotganini ta’kidlab o‘tdi. Nashr mualliflari bu bayonot bir nechta muhim jihatni ochib berishini ta’kidlaydilar.
Birinchidan, Amerika Qo‘shma Shtatlari urushning cho‘zilishini istamaydi, chunki bu iqtisodiyotga bosim o‘tkazadi va neft narxlarining oshishiga sabab bo‘ladi. Shuningdek, bu ichki siyosiy reytinglarga ham ta’sir qilishi mumkin.
Ikkinchidan, rasmiy Tahron muzokaralarni hali to‘liq tan olmasa-da, Vashington diplomatik yo‘l orqali muzokaralarni faollashtirishga harakat qilmoqda. Bu esa mintaqadagi barqarorlikni tiklashga qaratilgan jiddiy qadam hisoblanadi.

Трамп планирует в ближайшее время разрешить конфликт с Ираном
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп не хочет, чтобы конфликт с Ираном длился долго. Об этом сообщает Zamin.uz.
Планируется разрешить этот конфликт в ближайшем будущем, то есть в течение текущих недель. Согласно данным авторитетного издания Wall Street Journal, Трамп сообщил своим близким советникам, что этот процесс перешел в финальную стадию.
Белым домом установлен четкий срок от четырех до шести недель для урегулирования данной ситуации. Основная цель — завершить войну до важной встречи в середине мая с лидером Китая Си Цзиньпином.
По словам Трампа, иранские лидеры также проявляют интерес к началу переговоров. Однако из-за внутреннего политического давления и вопросов безопасности они не могут открыто об этом заявить.
Президент подчеркнул, что элита Ирана боится как своего народа, так и США. Авторы издания отмечают, что это заявление раскрывает несколько важных аспектов.
Во-первых, Соединенные Штаты не хотят затягивания войны, так как это окажет давление на экономику и приведет к росту цен на нефть. Кроме того, это может повлиять и на внутренние политические рейтинги.
Во-вторых, хотя официальный Тегеран еще не полностью признал переговоры, Вашингтон пытается активизировать их дипломатическим путем. Это считается серьезным шагом к восстановлению стабильности в регионе.