Eron Tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi payshanba kuni o‘zining muhim e’lonini qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U do‘st davlatlarning kemalari Hormuz bo‘g‘ozidan xavfsiz o‘tishiga ruxsat berilganini tasdiqladi. Bu qaror Xitoy, Rossiya, Hindiston, Iroq va Pokiston kabi bir qancha mamlakatlar uchun mo‘ljallangan.
Eronning Hindiston poytaxti Mumbaydagi Bosh konsulligi o‘zining rasmiy sahifasida vazir aytgan so‘zlarni e’lon qildi. Unda biz Hormuz bo‘g‘ozidan do‘stona davlatlar o‘tishiga ijobiy qaror qildik, deb yozilgan.
Ushbu choralar mintaqada kuzatilayotgan neft yetishmovchiligini bartaraf etish va transport muammolarini hal qilishga qaratilgan. Avvalroq Hindistonda neft ta’minotidagi nochorlik tufayli iqtisodiy qiyinchiliklar paydo bo‘layotgani haqida xabarlar tarqalgan edi.
Endilikda do‘st davlatlar uchun bo‘g‘ozi ochiq ekanligi savdo va energetika sohasidagi xavfsizlikni oshirishga katta hissa qo‘shadi. Bu qaror butun mintaqada iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash va tijorat aloqalarini rivojlantirish uchun muhim qadam hisoblanadi.
Shuningdek, bu holat neft narxlarining barqarorligini saqlab turishga ham yordam beradi. Eron tomoni ushbu qo‘shimcha imkoniyatni taqdim etish orqali hamkorlik davlatlari bilan munosabatlarni yanada mustahkamlash maqsadida.

Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи в четверг сделал важное заявление. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подтвердил, что кораблям дружественных государств разрешено безопасно проходить через Ормузский пролив. Это решение касается ряда стран, включая Китай, Россию, Индию, Ирак и Пакистан.
Главное консульство Ирана в столице Индии Мумбаи опубликовало слова министра на своей официальной странице. В сообщении говорится: «Мы приняли положительное решение о пропуске дружественных государств через Ормузский пролив».
Эти меры направлены на устранение наблюдаемого в регионе дефицита нефти и решение транспортных проблем. Ранее распространялись сообщения о том, что в Индии из-за нехватки поставок нефти возникают экономические трудности.
Теперь открытость пролива для дружественных государств внесет большой вклад в повышение безопасности в сферах торговли и энергетики. Это решение считается важным шагом для обеспечения экономической стабильности во всем регионе и развития торговых связей.
Кроме того, эта ситуация поможет сохранить стабильность цен на нефть. Иранская сторона, предоставляя эту дополнительную возможность, стремится еще больше укрепить отношения с государствами-партнерами.