Pentagon Eronning to‘rtta harbiy rejasini ishlab chiqdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari Mudofaa vazirligi odatdagidek Pentagon nomi bilan tanilgan bo‘lib, u hozirda Eronga qarshi qat’iy va yakuniy harbiy zarba berishga to‘liq tayyorlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqdagi yangilikni tanqidiy tahlil qiluvchi Axios nashri xabar qildi. Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, amerikalik mutaxassislar tomonidan Eron hududiga qarshi o‘tkazilishi mumkin bo‘lgan to‘rt xil harbiy reja asosiy e’tiborga olingan.
Birinchi variantda Eron neft eksportining eng muhim markazi hisoblangan Xarg oroliga qo‘shinlar yuborib, u yerni to‘liq o‘z nazoratiga olish yoki uni ichkaridan blokirovka qilish ko‘zda tutilgan. Ikkinchi reja bo‘yicha Tehronga Hormuz bo‘g‘ozi ustidan nazorat o‘rnatishda yordam beruvchi Larak oroliga bostirib kirish taklif qilingan.
Ushbu orolda harbiy bunkerlar, hujumchi kemalar va bo‘g‘oza kirib-ochiladigan harakatlarni kuzatuvchi zamonaviy radar tizimlari joylashgan. Uchinchi variantda Eron tomonidan nazorat qilinadigan, lekin Birlashgan Arab Amirliklari tomonidan ham o‘z hududi deb da’vo qilinayotgan strategik ahamiyatga ega Abu Musa orolini va bo‘g‘oza kirish qismiga yaqin joylashgan ikki kichik orolni egallab olish rejalashtirilgan.
To‘rtinchi yechimda esa Hormuz bo‘g‘ozi sharqiy tomonidan o‘tayotgan va Eron neftini tashuvchi kemalarni blokirovka qilish yoki ularni o‘zlashtirish nazarda tutilgan. Shu bilan birga, Pentagon Eronda yuqori darajada boyitilgan uran ishlab chiqaradigan obyektlarni egallab olish maqsadida yer usti operatsiyalari uchun alohida rejalar ham ishlab chiqqan.

Пентагон разработал четыре военных плана против Ирана
Министерство обороны США, как обычно известное под названием Пентагон, в настоящее время полностью готовится к нанесению решительного и окончательного военного удара по Ирану. Об этом сообщает Zamin.uz.
С этой новостью выступило издание Axios, специализирующееся на критическом анализе. Согласно полученным данным, американские эксперты сосредоточили основное внимание на четырех различных военных планах, которые могут быть реализованы против территории Ирана.
В первом варианте предполагается переброска войск на остров Харг, являющийся ключевым центром экспорта иранской нефти, с целью полного захвата острова или его блокировки изнутри. Второй план предлагает вторжение на остров Ларак, который помогает Тегерану установить контроль над Ормузским проливом.
На этом острове расположены военные бункеры, ударные корабли и современные радиолокационные системы для наблюдения за движением судов в проливе. Третий вариант предусматривает захват стратегически важного острова Абу-Муса, контролируемого Ираном, но также претендующего на него Объединенные Арабские Эмираты, а также двух небольших островов, расположенных недалеко от входа в пролив.
Четвертое решение предполагает блокировку или захват нефтеналивных танкеров, следующих через восточную часть Ормузского пролива и перевозящих иранскую нефть. При этом Пентагон также разработал отдельные планы наземных операций с целью захвата объектов в Иране, производящих высокообогащенный уран.