Rossiyada maktabda o‘qituvchi va o‘quvchiga qarshi otishma sodir bo‘ldi
Bugun, 26 mart kuni Rossiya Federatsiyasining Chelyabinsk shahridagi 32-umumta’lim maktabida qoralaydigan voqea ro‘y berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Maktabning to‘qqizinchi sinf o‘quvchisi dars jarayonida otishma uyushtirib, o‘qituvchilar va sinfdoshlari uchun xavf tug‘dirdi. Hodisa dars soatida yuzaga kelgan bo‘lib, o‘n besh yoshli talaba sinfga kirishi bilan avvalo o‘qituvchilarga gaz purkagich yordamida hujum qildi.
Keyin esa sinfdoshi bo‘lgan qiz bola boshiga o‘q uzdi. Jangovar holatdan so‘ng, u maktab binosidan qochishga uringanida oynadan sakrab tushdi va natijada oyog‘idagi suyakni sindirib oldi.
Hozirda hujumni amalga oshirgan o‘quvchi va yarador bo‘lgan sinfdoshi tez tibbiy yordam xodimlari tomonidan shifoxonaga yetkazildi. O‘qituvchiga esa kimyoviy modda tufayli kuyish jarohati tashxisi qo‘yildi va u ham davolanmoqda.
Sinfdoshlari va yaqin do‘stlarining so‘zlariga ko‘ra, o‘quvchi odatda tinch va jiddiy tabiatli bola bo‘lib, avvalroq karate sporti bilan shug‘ullangan. Voqeaning asosiy sababi sifatida o‘quvchining sinfdosh qizni boshqa bir yigitdan qizg‘anishi va shu sababli qurol bilan maktabga kirib kelganligi aytilmoqda.
Sud-tergov organlari ushbu holat bo‘yicha qasddan o‘ldirishga urinish ayblovi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘adi. O‘quvchining otasi Artur K o‘g‘li qurolni qayerdan topganini hali aniqlamasligini, lekin o‘zi 41 yoshda bo‘lib, shaxmat sporti bilan band ekanligini va bolani ham shu yo‘nalishda tarbiyalaganini aytib o‘tdi.
Bola karate to‘garagida muntazam mashg‘ulotlarda qatnashib, turli turnirlarda ishtirok etgan. Hodisadan so‘ng maktab binosi vaqtincha yopilishi belgilandi, barcha o‘quvchilar xavfsizlik maqsadida uyga yuborildi va o‘quv jarayoni to‘xtatilgan holda tergov ishlarini davom ettirish rejalashtirilmoqda.

В России в школе произошла стрельба по учителю и ученику
Сегодня, 26 марта, в общеобразовательной школе №32 города Челябинска Российской Федерации произошло трагическое событие. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ученик девятого класса устроил стрельбу во время урока, создав угрозу для учителей и одноклассников. Инцидент произошел в учебное время: пятнадцатилетний ученик, войдя в класс, сначала напал на учителей с помощью баллончика со слезоточивым газом.
Затем он выстрелил в голову своей однокласснице. После перестрелки, пытаясь сбежать из здания школы, он прыгнул в окно и сломал ногу.
В настоящее время ученик, совершивший нападение, и его раненая одноклассница были доставлены в больницу сотрудниками скорой помощи. Учителю был поставлен диагноз ожог химическим веществом, и он также проходит лечение.
По словам одноклассников и близких друзей, ученик обычно был спокойным и серьезным ребенком, ранее занимавшимся карате. Основной причиной инцидента называют ревность ученика к однокласснице из-за другого парня, что и побудило его прийти в школу с оружием.
Следственными органами по данному факту возбуждено уголовное дело по обвинению в покушении на убийство. Отец ученика, Артур К., сообщил, что пока не установлено, откуда его сын добыл оружие, но отметил, что сам ему 41 год, он занимается шахматами и воспитывал сына в этом же направлении.
Ребенок регулярно посещал занятия в секции карате и участвовал в различных турнирах. После инцидента здание школы было временно закрыто, все ученики были отправлены домой в целях безопасности, а учебный процесс приостановлен до завершения следственных действий.