Amerikalik jurnalist Itan Levin o‘zining so‘nggi bayonotida Yaqin Sharqdagi vaziyatning kundan-kunga keskinlashib borayotganini e’tiborga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning yozishicha, Livanlik Hizbulloh harbiy qanoti tomonidan Isroil qurolli kuchlariga qarshi juda kuchli va samarali zarbalar berilgan. Hisob-kitoblarga ko‘ra, jami bir kunlik vaqt ichida Isroil armiyasiga qarashli o‘n to‘qqiz ta zamonaviy tank yo‘q qilingan.
Jurnalistning ma’lumotlariga asoslanganda, ushbu yo‘qotishlarning jami qiymati taxminan yetmish besh million AQSh dollarini tashkil etadi. Bu raqamlar jangovar harakatlar qanchalik og‘ir kechayotganini aniq ko‘rsatib turadi.
Hizbulloh tomonidan amalga oshirilgan ushbu hujumlar natijasida Isroil harbiy kuchlariga jiddiy zarar yetkazilganligi ta’kidlanmoqda. Jurnalist o‘z tahlillarida Isroil armiyasini tanqid qilib, uni faqat ko‘rinishi bilan katta bo‘lgan, ammo jangda samarasiz qolgan qog‘oz yaltirgichga o‘xshatib baholagan.
Shu bilan birga, Livan hududidagi to‘qnashuvlar davomida Isroilning bitta harbiy xizmatchisi ham halok bo‘lgani rasman tasdiqlandi. Isroil Mudofaa Armiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, halok bo‘lgan shaxs yigirma bir yoshli shtab-serjant Ori Grinberg ekanligi aniqlangan.
Bu holat harbiy xizmatchilarning hayoti uchun ham katta xavf mavjudligini ko‘rsatmoqda. Mintaqada kuzatilayotgan bunday to‘qnashuvlar vaziyatni yanada murakkablashtirib, harbiy keskinlikni oshirmoqda.
Turli siyosiy va harbiy mutaxassislar yaqin kunlarda mojaroning yanada kuchayishi ehtimolini istisno etmayapti. Agar tomonlar o‘rtasida tinchlantirish choralari ko‘rilmasa, kelajakda yanada katta qurbonlar va yo‘qotishlar kuzatilishi mumkin.
Hozirgi kunda barcha diqqat Yaqin Sharqdagi vaziyatning qanday yo‘nalishda rivojlanishi bilan bog‘liq bo‘lib, dunyo hamjamiyati bu jarayonni diqqat bilan kuzatmoqda.

Хезболла нанесла израильским танкам ущерб на семьдесят пять миллионов долларов
Американский журналист Итан Левин в своем последнем заявлении отметил, что ситуация на Ближнем Востоке с каждым днем становится все более напряженной. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, военное крыло ливанской Хизбаллы нанесло очень мощные и эффективные удары по вооруженным силам Израиля. По расчетам, всего за один день было уничтожено девятнадцать современных танков израильской армии.
Согласно данным журналиста, общая стоимость этих потерь составляет примерно семьдесят пять миллионов долларов США. Эти цифры ясно показывают, насколько тяжелыми являются боевые действия.
Отмечается, что в результате этих атак, проведенных Хизбаллой, израильские военные понесли серьезный урон. В своих анализах журналист критиковал израильскую армию, сравнивая ее с блестящей на вид, но в бою неэффективной бумажной мишенью.
В то же время официально подтверждено, что в ходе столкновений на территории Ливана погиб один израильский военнослужащий. По данным Армии обороны Израиля, погибшим оказался двадцатипятилетний штаб-сержант Ори Гринберг.
Этот случай показывает, что жизнь военнослужащих находится под большой угрозой. Такие столкновения в регионе усложняют ситуацию и усиливают военную напряженность.
Различные политические и военные эксперты не исключают возможности дальнейшего обострения конфликта в ближайшие дни. Если не будут предприняты меры по деэскалации, в будущем могут быть еще большие жертвы и потери.
В настоящее время все внимание сосредоточено на том, как будет развиваться ситуация на Ближнем Востоке, и мировое сообщество внимательно следит за этим процессом.