Tramp ma’muriyati neft narxi yuz dollarga yetishini o‘rganmoqda
Bloomberg axborot agentligi o‘zining ishonchli manbalariga tayanib, Donald Tramp boshqaruvidagi rasmiylar neft narxining bir barrel uchun 200 dollargacha ko‘tarilishi holatini o‘rganayotganini xabar qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu jarayon kelajakda albatta bunday muammo yuz beradi degan rasmiy bashorat emas, balki bozorlar keskin o‘zgarishlarga uchragan davrlarda iqtisodiyotning chidamliligini sinovdan o‘tkazish uchun mo‘ljallangan strategik tayyorgarlikning bir qismidir. Muhokamalardan xabardor manbalar ma’muriyat Yaqin Sharqdagi siyosiy keskinlik energiya ta’minotidagi uzilishlar xavfini oshirayotgan bir paytda turli natijalarga tayyor bo‘lishni istashini ta’kidladi.
Geosiyosiy beqarorlik global yetkazib berish zanjirlariga tahdid solganda bunday modellashtirish Vashingtonda odatiy amaliyot hisoblanadi. Uning asosiy maqsadi neft narxi keskin oshganda inflatsiya, iqtisodiy o‘sish va aholi xarajatlariga qanday ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini aniq belgilashdan iboratdir.
Moliya vaziri Skott Bessent Yaqin Sharqdagi urushning avj olishidan oldin ham kengroq mojaro neft narxlarini sezilarli darajada oshirib yuborishi mumkinligidan xavotirda ekanligi ma’lum bo‘ldi. Vazirlik rasmiylari bu xavotirlarni bir necha hafta davomida Oq uyga yetkazib kelgan.
Xom ashyo narxining keskin ko‘tarilishi butun iqtisodiyot bo‘ylab transport va ishlab chiqarish xarajatlarini oshirib, uy xo‘jaliklari hamda biznes subyektlariga qo‘shimcha bosimni kuchaytirishi mumkin. Shu bilan birga, Oq uy bir barrel uchun 200 dollarlik darajani faol ravishda kutayotgani haqidagi taxminni rad etdi.
Matbuot kotibi o‘rinbosari Kush Desai ma’muriyat doimo turli iqtisodiy ssenariylar va ularning oqibatlarini baholashini, biroq aynan shu darajagacha sakrashni ehtimoli yuqori natija sifatida ko‘rmayotganini aytdi. U shuningdek, vazirning qisqa muddatli bozor o‘zgaruvchanligidan vahimaga tushmaganini ham bildirdi.
Bloomberg ta’kidlashicha, hatto bir necha oy davomida narxning qariyb 170 dollargacha ko‘tarilishi ham AQSh va Yevropada inflatsiyani tezlashtirib, iqtisodiy o‘sishni sekinlashtirishi mumkin. Hisobotda aytilishicha, 200 dollargacha sakrash global iqtisodiyot uchun og‘ir zarba bo‘ladi.

Администрация Трампа изучает возможность достижения цены на нефть в 100 долларов
Информационное агентство Bloomberg со ссылкой на свои надежные источники сообщило, что официальные лица администрации Дональда Трампа изучают возможность повышения цены на нефть до 200 долларов за баррель. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот процесс не является официальным прогнозом о том, что такая проблема обязательно возникнет в будущем, а представляет собой часть стратегической подготовки, направленной на проверку устойчивости экономики в периоды резких изменений на рынках. Осведомленные источники отметили, что администрация хочет быть готовой к различным результатам в условиях, когда политическая напряженность на Ближнем Востоке увеличивает риск перебоев в поставках энергии.
Когда геополитическая нестабильность угрожает глобальным цепочкам поставок, подобное моделирование является обычной практикой в Вашингтоне. Его основная цель — четко определить, как резкий рост цен на нефть может повлиять на инфляцию, экономический рост и расходы населения.
Министр финансов Скотт Бессент выразил обеспокоенность тем, что даже до обострения войны на Ближнем Востоке более широкий конфликт может значительно повысить цены на нефть. Официальные лица министерства в течение нескольких недель передавали эти опасения в Белый дом.
Резкий рост цен на сырье может увеличить транспортные и производственные расходы по всей экономике, усиливая дополнительное давление на домохозяйства и бизнес. В то же время Белый дом отверг предположения о том, что он активно ожидает достижения цены в 200 долларов за баррель.
Заместитель пресс-секретаря Куш Десаи заявил, что администрация постоянно оценивает различные экономические сценарии и их последствия, однако не рассматривает скачок до такого уровня как вероятный исход. Он также отметил, что министр не паникует из-за краткосрочной волатильности рынка.
Bloomberg подчеркивает, что даже повышение цены до примерно 170 долларов за несколько месяцев может ускорить инфляцию в США и Европе и замедлить экономический рост. В отчете говорится, что скачок до 200 долларов станет тяжелым ударом для мировой экономики.
Влияние затрат на энергию уже ощущается в США. Рост цен на бензин почти на 30 процентов усиливает давление на потребителей и усложняет общую картину инфляции.