Prezidentning bu safari Yaqin Sharq mamlakatlari bilan xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan. Ma’lum bo‘lishicha, Volodimir Zelenskiy Saudiya Arabistoni valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon bilan uchrashib, ikki davlat o‘rtasidagi xavfsizlik bitimini imzolashi kutilmoqda.
Ushbu kelishuv asosan havo hududini himoya qilish va mudofaa tizimlarini rivojlantirish masalalarini o‘z ichiga oladi. Hozirda bitimning barcha tafsilotlari ommaga e’lon qilinmagan bo‘lsa-da, ekspertlar bu hamkorlikning mintaqaviy barqarorlik uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lishini ta’kidlaydilar.
Ukraina prezidenti tashrif davomida muhim muzokaralar o‘tkazilishini va xavfsizlik masalalarida qo‘llab-quvvatlashga tayyor bo‘lgan hamkorlarga minnatdorchilik bildirilishini ma’lum qildi. Bu safar Kyivning Yaqin Sharq mamlakatlari bilan aloqalarini kengaytirish strategiyasining davomi hisoblanadi.
Shu oyning boshida Zelenskiy mamlakati tomonidan Birlashgan Arab Amirliklari, Qatar va Saudiya Arabistoniga harbiy mutaxassislar yuborilganini, yana bir guruhning Quvaytga yo‘l olganini e’lon qilgandi. Jami 201 nafar ukrainalik mutaxassis allaqachon mintaqada xizmat qilmoqda, yana 34 nafari tez orada jo‘natilishiga tayyor turibdi.
Ukraina tomoni Eronda ishlab chiqarilgan Shahed dronlariga qarshi kurashda ham yordam berish taklifini ilgari surdi. Bu dronlar Ukrainadagi janglarda ham, Yaqin Sharq hududidagi hujumlarda ham keng qo‘llanilgan.
Mutaxassislarni yuborish qarori mintaqaviy hamkorlar va AQShning so‘rovlari asosida qabul qilingan. Biroq, AQSh prezidenti Donald Tramp avvalroq Qo‘shma Shtatlarga dronlardan mudofaa qilishda Ukrainaning yordami shart emasligini aytib o‘tgandi.
Qo‘shma Shtatlar va Yaqin Sharq mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlar murakkab bo‘lsa-da, Ukrainaning bu tashabbuslari uning xalqaro arenadagi mavqeini mustahkamlashga qaratilgan. Bu jarayonlar kelajakda mintaqaviy xavfsizlik tizimining qanday shakllanishiga bevosita ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Президент Украины с неожиданным визитом отправился в Саудовскую Аравию
По сообщениям международных информационных агентств, президент Украины Владимир Зеленский 26 марта прибыл в Саудовскую Аравию с неофициальным визитом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот визит президента направлен на укрепление сотрудничества в области безопасности с странами Ближнего Востока. Известно, что Владимир Зеленский встретится с наследным принцем Саудовской Аравии Мухаммедом бин Салманом и ожидается подписание соглашения о безопасности между двумя странами.
Это соглашение в основном охватывает вопросы защиты воздушного пространства и развития оборонных систем. Хотя все детали соглашения пока не разглашаются, эксперты подчеркивают важность этого сотрудничества для региональной стабильности.
Президент Украины сообщил, что во время визита пройдут важные переговоры, а также будет выражена благодарность партнерам, готовым оказать поддержку в вопросах безопасности. Этот визит является продолжением стратегии Киева по расширению связей с странами Ближнего Востока.
В начале этого месяца Зеленский объявил о направлении военных специалистов из Украины в Объединённые Арабские Эмираты, Катар и Саудовскую Аравию, а также о том, что ещё одна группа отправилась в Кувейт. Всего 201 украинский специалист уже работает в регионе, а ещё 34 готовы к скорому отправлению.
Украинская сторона также предложила помощь в борьбе с дронами Shahed, произведёнными в Иране. Эти дроны широко использовались как в боях на территории Украины, так и в атаках на Ближнем Востоке.
Решение о направлении специалистов было принято на основе запросов региональных партнёров и США. Однако ранее президент США Дональд Трамп заявлял, что помощь Украины в защите от дронов для Соединённых Штатов не является необходимой.
Несмотря на сложные отношения между США и странами Ближнего Востока, инициативы Украины направлены на укрепление её позиций на международной арене. Ожидается, что эти процессы напрямую повлияют на формирование региональной системы безопасности в будущем.