Bryusselda so‘zlaganida, PURL mexanizmi orqali xarid qilingan muhim harbiy uskunalar, xususan, Yevropadagi ittifoqchilar tomonidan sotib olingan va AQShda ishlab chiqarilgan qurollar hozirgi kunda ham Kiyevga yetkazilayotganini ta’kidladi. Bu haqda DW.com sayti xabar berdi.
Ruttening so‘zlariga ko‘ra, NATO allaqachon Ukrainaga harbiy yordam ko‘rsatishni, jumladan qurol-aslaha yetkazib berishni, o‘quv dasturlarini amalga oshirishni hamda a’zo davlatlar o‘rtasida tajriba almashinuvini muvofiqlashtirmoqda. Shu bilan birga, u alyans o‘zini urushning bir tomonida deb hisoblamasligini bildirgan va NATOning Ukrainaning mudofaa tizimidagi ishtiroki darajasini aniqlab berishdan tiyilgan.
Mark Rutte yana bir bor ta’kidlashicha, Ukraina NATOga a’zo bo‘lish imkoniyatiga ega, ammo hozircha a’zolik masalasi ko‘rib chiqilmayapti. Unga ko‘ra, Ukraina xavfsizligi NATO mamlakatlari xavfsizligi bilan bevosita bog‘liq bo‘lgani uchun, Ukrainani qo‘llab-quvvatlash alyansning eng muhim ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
Shuningdek, Rutte Rossiyani Yevroatlantika xavfsizligiga eng jiddiy va bevosita tahdid deb atadi. U Moskvaning kibehujumlar, sabotaj va yolg‘on ma’lumotlar tarqatish orqali G‘arb jamiyatlarini zaiflashtirishga harakat qilayotganini tanqid qildi.
Bundan tashqari, Rossiyaning Eron, Xitoy va Shimoliy Koreya bilan aloqalari kuchayib borayotgani alyans uchun xavf-xatarlarni oshirayotganini ogohlantirdi.

НАТО продолжает помощь Украине, несмотря на войну на Ближнем Востоке
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте 26 марта сообщил, что поставки военной помощи Украине через систему закупок альянса продолжаются, несмотря на войну на Ближнем Востоке. Об этом сообщает Zamin.uz.
Выступая в Брюсселе, он подчеркнул, что важное военное оборудование, приобретенное через механизм PURL, в частности оружие, купленное союзниками в Европе и произведенное в США, продолжает поставляться в Киев. Об этом сообщает сайт DW.com.
По словам Рютте, НАТО уже координирует оказание военной помощи Украине, включая поставки вооружения, реализацию учебных программ и обмен опытом между государствами-членами. При этом он отметил, что альянс не считает себя стороной конфликта и воздержался от уточнения степени участия НАТО в оборонной системе Украины.
Марк Рютте еще раз подчеркнул, что у Украины есть возможность вступить в НАТО, однако вопрос членства пока не рассматривается. По его мнению, поддержка Украины является одним из ключевых приоритетов альянса, поскольку безопасность Украины напрямую связана с безопасностью стран НАТО.
Кроме того, Рютте назвал Россию самой серьезной и непосредственной угрозой евроатлантической безопасности. Он раскритиковал Москву за попытки ослабить западные общества посредством кибератак, саботажа и распространения ложной информации.
Также он предупредил, что укрепление связей России с Ираном, Китаем и Северной Кореей увеличивает риски для альянса.