Lukashenko va Kim Chen In do‘stlik shartnomasini imzoladilar
Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko va Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Chen In Pxenyanda do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomani imzoladilar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Shimoliy Koreyaning KCNA axborot agentligi 26 mart kuni ma’lumot berdi. Lukashenko ma’muriyati ushbu kelishuv Belarus va Shimoliy Koreya o‘rtasidagi munosabatlarda yangi bosqichni boshlab beradigan muhim hujjat ekanini ta’kidladi.
Bu voqea haqida Dw.com sayti ham xabar berdi. Tomonlar ta’lim, sog‘liqni saqlash va qishloq xo‘jaligi sohalarida bir nechta memorandum va hamkorlik bitimlarini ham imzoladilar.
Xabarlarga ko‘ra, Kim Lukashenkoga Shimoliy Koreya Belarus bilan birdamligini bildirgan va uni G‘arb davlatlarining noqonuniy bosimi sifatida baholagan holatlarga qarshi to‘liq qo‘llab-quvvatlashini aytgan. Lukashenko esa Minsk va Pxenyan yirik xalqaro masalalarda bir xil nuqtai nazarga ega ekanini ta’kidlagan.
Tashrif davomida ramziy sovg‘alar almashildi. KCNA xabariga ko‘ra, Kim Lukashenkoga qilich va uning portreti tushirilgan vaza sovg‘a qildi.
Bunga javoban Lukashenko Kimga Belarusda ishlab chiqarilgan avtomatik qurolni taqdim etdi va agar dushmanlar paydo bo‘lsa, undan foydalanish mumkinligini bildirdi. Lukashenko 25 mart kuni Shimoliy Koreyaga ilk rasmiy tashrif bilan bordi.
Reuters agentligining ma’lumotiga ko‘ra, Belarus va Shimoliy Koreya Ukrainadagi urush davomida Rossiyani qo‘llab-quvvatlagan. Shimoliy Koreya Rossiyaga o‘q-dori va qo‘shin yuborganlikda ayblangan, Belarus esa o‘z hududidan bosqin paytida foydalanishga ruxsat bergan va keyinchalik Rossiyaning taktik yadroviy qurollarini joylashtirishga rozilik bildirgan.
Belarus muxolifati vakili Valeriy Tsepkalo Reuters agentligiga bergan intervyusida ushbu uchrashuv asosan ramziy xarakterga ega bo‘lib, ikki davlatning xalqaro maydonda chuqur izolyatsiyada ekanligini ko‘rsatishga qaratilganini ta’kidladi.

Президент Беларуси Александр Лукашенко и лидер Северной Кореи Ким Чен Ын в Пхеньяне подписали договор о дружбе и сотрудничестве. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом 26 марта сообщило информационное агентство КНДР KCNA. Администрация Лукашенко подчеркнула, что это соглашение является важным документом, открывающим новую ступень в отношениях между Беларусью и Северной Кореей.
Об этом событии также сообщил сайт Dw.com. Стороны подписали несколько меморандумов и соглашений о сотрудничестве в сферах образования, здравоохранения и сельского хозяйства.
По сообщениям, Ким выразил Лукашенко солидарность Северной Кореи с Беларусью и заявил о полной поддержке против незаконного давления западных стран. Лукашенко, в свою очередь, подчеркнул, что Минск и Пхеньян имеют одинаковую точку зрения по крупным международным вопросам.
Во время визита состоялся обмен символическими подарками. По данным KCNA, Ким подарил Лукашенко вазу с изображением меча и его портрета.
В ответ Лукашенко преподнес Киму автоматическое оружие белорусского производства и сообщил, что в случае появления врагов его можно использовать. Лукашенко 25 марта совершил первый официальный визит в Северную Корею.
По данным агентства Reuters, Беларусь и Северная Корея поддерживали Россию во время войны в Украине. Северная Корея обвиняется в поставках боеприпасов и войск России, а Беларусь разрешила использовать свою территорию во время вторжения и позже согласилась разместить тактическое ядерное оружие России.
Представитель белорусской оппозиции Валерий Цепкало в интервью агентству Reuters отметил, что эта встреча носит в основном символический характер и направлена на демонстрацию глубокой изоляции двух стран на международной арене.