Mintaqaviy ommaviy axborot vositalarining xabarlariga ko‘ra, Eron 25 mart kuni vositachilar orqali Amerika Qo‘shma Shtatlarining 15 banddan iborat tinchlik taklifiga rasmiy javobini taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Diplomatik muzokaralar ko‘zdan g‘oyib davom etayotgan bo‘lsa-da, Tehron endi Vashingtonning uning pozitsiyasiga qanday munosabat bildirishini kutmoqda. Bu haqda Zakon.kz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Amerika taklifi bir qator nozik masalalarni o‘z ichiga oladi. Ular orasida Eronning ballistik raketa dasturi, yadro faoliyati va dengiz orqali yuk tashish masalalari mavjud.
Shuningdek, taklifda Eronga nisbatan qo‘llanayotgan ayrim sanksiyalarni yumshatish bo‘yicha band ham mavjud bo‘lib, bu kelishuvning muhim qismiga aylanishi mumkin. E’lon qilingan ma’lumotlarda Eron tomoni javobiga o‘z shartlarini ham ilova qilgani aytilmoqda, ammo to‘liq tafsilotlar oshkor etilmagan.
Hozirgi vaqtda xalqaro hamjamiyatning e’tibori tomonlar xavfsizlik, sanksiyalar va mintaqaviy barqarorlik bo‘yicha mavjud tafovutlarni kamaytirishga qaratilgan. Tomonlar o‘rtasidagi muloqotda vositachilardan biri sifatida Pokiston armiyasi boshlig‘i Syed Asim Munir tilga olindi.
Ushbu voqea, avvalroq AQSh prezidenti Donald Trampning Erondagi elektr stansiyasini vayron qilishni qisqa muddatga to‘xtatgani haqidagi xabarlardan keyin yuz berdi. Diplomatik jarayonlar davom etmoqda va kelgusida qanday natijalar bo‘lishi xalqaro hamjamiyat tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda.

Иран официально ответил на предложение США о мире
По сообщениям региональных средств массовой информации, 25 марта Иран через посредников представил официальный ответ на 15-пунктовое предложение о мире Соединенных Штатов Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хотя дипломатические переговоры продолжаются за кулисами, Тегеран теперь ожидает реакции Вашингтона на свою позицию. Об этом сообщает Zakon.kz.
По данным, американское предложение включает ряд деликатных вопросов. Среди них – баллистическая ракетная программа Ирана, ядерная деятельность и вопросы морских перевозок.
Также в предложении есть пункт о смягчении некоторых санкций в отношении Ирана, что может стать важной частью соглашения. В опубликованных данных говорится, что иранская сторона приложила к своему ответу свои условия, однако полные детали не раскрываются.
В настоящее время внимание международного сообщества сосредоточено на снижении существующих разногласий по вопросам безопасности, санкций и региональной стабильности. В качестве одного из посредников в диалоге между сторонами упоминается начальник пакистанской армии Сайед Асым Мунир.
Это событие произошло после сообщений о том, что президент США Дональд Трамп временно приостановил разрушение электростанции в Иране. Дипломатический процесс продолжается, и международное сообщество внимательно следит за возможными результатами в будущем.