Yaqin Sharqdagi geosiyosiy vaziyat so‘nggi kunlar tobora taranglashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eronda keng ko‘lamli safarbarlik jarayonlari boshlangani haqidagi xabarlar ommaviy axborot vositalarida keng muhokama qilinmoqda. Mahalliy Tasnim va Mehr axborot agentliklarining e’lon qilishicha, mamlakatga qarashli bir milliondan ortiq fuqaro janubiy hududlarga yo‘naltirilgan.
Ular ehtimoliy harbiy to‘qnashuvlarga tayyor holatga keltirilmoqda. Rasmiy doiralar nafaqat mavjud harbiy tuzilmalarni faollashtirmoqda, balki ko‘ngilli ravishda xizmat qilishni istagan yoshlardan tushayotgan arizalar soni ham keskin ortib bormoqda.
Xususan, Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi, Basij xalq militsiyasi va muntazam armiya safiga qo‘shilish istagida bo‘lganlar soni ko‘paygani qayd etilmoqda. Mutaxassislar ma’lumotiga ko‘ra, Eron qurolli kuchlari tarkibidagi umumiy faol harbiylar soni olti yuz mingdan sakkiz yuz minggacha baholanadi.
Bu tarkibga muntazam armiya Artesh va Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi kiradi. Ayniqsa, Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi elita harbiy tuzilma sifatida alohida o‘rin tutadi va uning safida yuz ellik mingdan ortiq xizmatchi borligi aytiladi.
Shu bilan birga, ushbu korpus tarkibidagi Basij kuchlari ham jiddiy resurs hisoblanadi. Unda to‘qson mingga yaqin faol a’zo va yuz minglab zaxiradagilar mavjud bo‘lib, zarurat tug‘ilganda bu ko‘rsatkich bir necha barobarga oshishi mumkin.
Ayrim baholarga ko‘ra, umumiy safarbarlik salohiyati o‘n million nafargacha yetishi ehtimoldan xoli emas. Ayni paytda Qo‘shma Shtatlar tomonidan ham harbiy tayyorgarlik kuchaytirilayotgani haqida ma’lumotlar paydo bo‘lmoqda.
Xususan, Pentagon sakkiz yuz yettinchi havo-desant diviziyasiga qarashli qariyb ikki ming nafar harbiyni Yaqin Sharqqa joylashtirish bo‘yicha buyruq bergani aytilmoqda. Bundan tashqari, OAVlarda AQSH tomoni ehtimoliy quruqlik operatsiyasi doirasida Xormuz bo‘g‘ozi atrofidagi strategik orollarni nazoratga olish yoki blokada qilish ssenariylarini ham ko‘rib chiqayotgani qayd etilgan.
Bu esa mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirishi mumkin. Shu fondan kelib chiqib, Isroil ham o‘z xavfsizligini mustahkamlash choralarini ko‘rmoqda.
Ma’lum bo‘lishicha, mamlakat to‘rt yuz minggacha zaxiradagi harbiylarni safarbar qilish rejasini tasdiqlagan. Bu qaror Hizbulloh bilan bog‘liq tahdidlar va mintaqadagi umumiy beqarorlik bilan izohlanmoqda.
Qisqasi, hozirgi vaziyat har tomonlama jiddiy va ehtiyotkorlikni talab qiladi. Tomonlar o‘rtasidagi keskinlik diplomatik yo‘l bilan hal etilmasa, bu holat yanada katta mojaroga aylanib ketishi mumkin.

В Иране начались процессы мобилизации населения на боевое положение
Геополитическая ситуация на Ближнем Востоке в последние дни все более обостряется. Об этом сообщает Zamin.uz.
В средствах массовой информации широко обсуждаются сообщения о начале широкомасштабной мобилизации в Иране. По данным местных информационных агентств Tasnim и Mehr, более миллиона граждан страны направлены в южные регионы.
Они приводятся в состояние готовности к возможным военным столкновениям. Официальные круги не только активизируют существующие военные структуры, но и отмечают резкий рост числа заявок от молодежи, желающей служить добровольцами.
В частности, отмечается рост числа желающих вступить в Корпус стражей Исламской революции, народную милицию Басидж и регулярную армию. По данным экспертов, общее количество активных военнослужащих вооруженных сил Ирана оценивается от 600 тысяч до 800 тысяч человек.
В этот состав входят регулярная армия Артеш и Корпус стражей Исламской революции. Особое место занимает Корпус стражей Исламской революции как элитная военная структура, в рядах которой, по сообщениям, служит более 150 тысяч человек.
При этом силы Басидж, входящие в состав этого корпуса, также представляют собой серьезный ресурс. В их рядах насчитывается около 90 тысяч активных членов и сотни тысяч резервистов, а в случае необходимости эта цифра может увеличиться в несколько раз.
По некоторым оценкам, общий мобилизационный потенциал может достигать 10 миллионов человек. В настоящее время появляются сообщения и об усилении военной готовности со стороны Соединенных Штатов.
В частности, сообщается, что Пентагон отдал приказ о размещении почти двух тысяч военнослужащих 82-й воздушно-десантной дивизии на Ближнем Востоке. Кроме того, в СМИ отмечается, что американская сторона рассматривает сценарии контроля или блокады стратегических островов вокруг Ормузского пролива в рамках возможной наземной операции.
Это может еще более усложнить ситуацию в регионе. На этом фоне Израиль также принимает меры по укреплению своей безопасности.
Как стало известно, страна утвердила план мобилизации до 400 тысяч резервистов. Это решение объясняется угрозами, связанными с Хезболлой, и общей нестабильностью в регионе.
Короче говоря, нынешняя ситуация серьезна во всех отношениях и требует осторожности. Если напряженность между сторонами не будет урегулирована дипломатическим путем, это может перерасти в еще более крупный конфликт.