Eronning Tasnim axborot agentligi taqdim etgan yangiliklariga ko‘ra, AQSh va Isroil qo‘shma kuchlari tomonidan boshlangan harbiy amaliyotdan so‘ng Eron hududida keng ko‘lamli tekshiruvlar olib borilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining razvedka bo‘limi tomonidan jami yuz uchta shaxs hibsga olingan. Rasmiy ma’lumotlarda ushbu shaxslar tashqi kuchlarning yollanma xodimlari deb atalib, ularning ko‘pchiligi Eron ichidagi muhim obyektlar haqidagi ma’lumotlarni va zarba berilgan joylarning rasmlarini dushman manbalariga yetkazishda ayblanmoqda.
Hibsga olinganlar orasida Tehron shahridagi elektr ta’minot tizimiga qarshi sabotaj amalga oshirishni rejalashtirgan to‘rt nafar gumonkor borligi aytilmoqda. Shuningdek, Eronning qadimiy monarxik tuzumi tarafdorlari bilan aloqasi bor deb topilgan yana to‘rt kishi shahar ko‘chalarida tartibsizliklarni qo‘zg‘atishga urinayotgani uchun javobgarlikka tortilgan.
Alohida besh kishilik guruh esa nazorat punktlariga qurolli hujum uyushtirishni rejalashtirganlikda gumonlanmoqda. Aloqa sohasidagi nazoratni yanada kuchaytirish maqsadida Starlink sun’iy yo‘ldosh tizimi uskunalari bilan savdo qilgan o‘n olti kishi ham hibsga olingan.
Internetdagi cheklovlarni aylanib o‘tishga urinishda ayblangan yana qirqta kishi ham turli choralar ko‘rilgani xabar qilindi. Bu holatlar mintaqadagi vaziyat keskinlashib ketgani Eron hukumati tomonidan aloqa tarmoqlarini qat’iy nazorat qilishga olib keldi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, AQSh va Isroil tomonidan 28-fevral kuni boshlangan qo‘shma harbiy hujum Eronning strategik ahamiyatga molik obyektlarini, neft va gaz infratuzilmasi hamda elektr energiya tizimini nishonga olgan edi. Ba’zi da’volar uchun Eron rahbariyatining yuqori martabali vakillari, jumladan oliy rahbar Ali Xominay ham hujum natijasida halok bo‘lgani aytilgan.
Bunday og‘ir sharoitda Eron Isroil hududiga, mintaqadagi AQSh harbiy bazalariga hamda Fors ko‘rfazi davlatlaridagi muhim energetika obyektlariga qaratilgan o‘ch olish zarbalarini davom ettirmoqda.

Согласно новостям, предоставленным иранским информационным агентством Tasnim, на территории Ирана проводятся масштабные проверки после начала военной операции силами США и Израиля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Разведывательным отделом Корпуса стражей Исламской революции Ирана было арестовано в общей сложности 130 человек. В официальных сообщениях эти лица называются наемными работниками внешних сил, и большинство из них обвиняются в передаче вражеским источникам информации о важных объектах внутри Ирана, а также фотографий мест, подвергшихся ударам.
Среди задержанных, как сообщается, есть четверо подозреваемых, планировавших совершить саботаж системы электроснабжения в городе Тегеран. Также к ответственности привлечены еще четверо человек, у которых были обнаружены связи с сторонниками древней монархической системы Ирана и которые пытались спровоцировать беспорядки на улицах города.
Отдельная группа из пяти человек подозревается в организации вооруженных нападений на контрольно-пропускные пункты. В целях усиления контроля в сфере связи также были арестованы шестнадцать человек, торговавших оборудованием спутниковой системы Starlink.
Сообщается, что еще сорок человек были привлечены к различным мерам ответственности за попытки обойти ограничения в интернете. Эти события на фоне обострения ситуации в регионе привели к тому, что правительство Ирана взяло под строгий контроль коммуникационные сети.
По имеющимся данным, совместный военный удар США и Израиля, начавшийся 28 февраля, был направлен на стратегически важные объекты Ирана, нефтегазовую инфраструктуру и систему электроснабжения. В некоторых утверждениях говорится, что в результате удара погибли высокопоставленные представители руководства Ирана, включая верховного лидера Али Хаменеи.
В таких тяжелых условиях Иран продолжает наносить ответные удары по территории Израиля, военным базам США в регионе и важным энергетическим объектам в странах Персидского залива.