Xabarga ko‘ra, Ar-Riyod hokimiyati AQShni Eronga qarshi olib borilayotgan harbiy harakatlarni yanada kuchaytirishga chaqirmoqda. Saudiya Arabistoni shunchaki joriy kampaniyaning davom etishini emas, balki uning ko‘lamini kengaytirishni ham maqsad qilgan.
Ushbu kelishuvlar Yaqin Sharqdagi siyosiy vaziyatni tubdan o‘zgartirishga qaratilgandek tuyulmoqda. Saudiya valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon, amalda mamlakatning yetakchisi bo‘lgan shaxs, AQSh prezidenti Donald Trampni Eronga qarshi urushni to‘xtatmaslikka undagan.
Manbalarning ta’kidlashicha, hozirgi AQSh va Isroil olib borayotgan harbiy faoliyat Yaqin Sharq mintaqasini qayta shakllantirish uchun tarixiy imkoniyat hisoblanadi. Bu fikr Saudiya Arabistonining mintaqadagi ta’sirini oshirishga bo‘lgan istagini yaqqol ko‘rsatmoqda.
The New York Times gazetasining 24 mart kuni e’lon qilgan xabariga asosan, valiahd shahzoda Trampni Tehronga bo‘lgan bosimni yumshatmaslikga qaratilgan takliflar bilan chiqqan. Uning talabiga ko‘ra, harbiy amaliyotlar to‘xtatilmay davom etishi va Eron hukumati ag‘darilishi lozim.
Bu e’lonlar mintaqaviy kelajakdagi o‘zgarishlarning katta qadam bo‘lishi mumkinligini anglatadi. Shu bilan birga, Saudiya Arabistoni o‘zining ham Eron hujumiga uchragani ma’lum bo‘ldi.
Bir hafta oldin Qizil dengiz sohilidagi Yanbu port shahrida joylashgan SAMREF neftni qayta ishlash zavodi nishonga olindi. Ushbu hujum ikki davlat o‘rtasidagi ziddiyatning chuqurlashganini va yaqin kelajakda yangi voqealar yuz berishi mumkinligini isbotlaydi.
Vaziyat har qachongidan ham keskinlashib bormoqda va mintaqada tinchlik uchun yangi tahdidlar paydo bo‘ldi.

Издание The Guardian, ссылаясь на надежный источник в разведывательных службах Саудовской Аравии, опубликовало важную информацию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщению, власти Эр-Рияда призывают США еще больше усилить военные действия против Ирана. Саудовская Аравия ставит своей целью не только продолжение текущей кампании, но и расширение ее масштабов.
Эти договоренности, похоже, направлены на фундаментальное изменение политической ситуации на Ближнем Востоке. Наследный принц Саудовской Аравии Мухаммед бен Салман, являющийся фактическим лидером страны, призвал президента США Дональда Трампа не останавливать войну против Ирана.
По словам источников, нынешняя военная активность США и Израиля рассматривается как исторический шанс на перестройку региона Ближнего Востока. Эта позиция ярко демонстрирует стремление Саудовской Аравии усилить свое влияние в регионе.
Согласно сообщению газеты The New York Times от 24 марта, наследный принц выступил с предложениями, направленными на то, чтобы Трамп не ослаблял давление на Тегеран. По его требованию, военные операции должны продолжаться без остановки, а правительство Ирана должно быть свергнуто.
Эти заявления могут означать большой шаг к будущим изменениям в регионе. При этом стало известно, что Саудовская Аравия также подверглась атаке со стороны Ирана.
Неделю назад по нефтеперерабатывающему заводу SAMREF, расположенному в портовом городе Янбу на побережье Красного моря, был нанесен удар. Эта атака подтверждает углубление противоречий между двумя государствами и возможность новых событий в ближайшем будущем.