Mehr xalqaro axborot agentligining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, Eron davlati Amerika Qo‘shma Shtatlari tomonidan hujum uyushtirilishi holatida bir milliondan oshiq harbiy xodimlarini jangovar tayyorlikka keltirishga va kerakli hududlarga joylashtirishga tayyor ekanligini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror mintaqadagi vaziyatning keskinlashib borayotganini va Eron yetakchilari har qanday xavfga qarshi chidamli bo‘lishga intilayotganini ko‘rsatmoqda. Filippin Respublikasi esa hozirgi Eron va AQSH o‘rtasidagi mojarolar fonida energiya resurslarining yetishmasligi tufayli o‘z hududida favqulodda holat e’lon qilgan birinchi davlatga aylandi.
Bu holat dunyo bo‘yicha energiya zanjirlarining qanchalik nozik ekanligini va siyosiy tarozilarning iqtisodiyotga qanday ta’sir qilishini yaqqol namoyon etmoqda. Britaniyaning Independent gazetasida e’lon qilingan tahliliy maqolada Eronning ushbu vaziyatdagi holati g‘alaba sifatida baholanmoqda.
Nashr yetakchilarining fikricha, prezident Donald Trampning tinchlikni tiklashga bo‘lgan istagi aslida uning mamlakatini o‘zi boshlab yuborgan urushdan qutqarmasga uringanini anglatadi. Ichki bozorda benzin narxlari keskin ko‘tarilayotgan bir paytda, AQSH rahbariyati Isroilni qiyin ahvolga solib qo‘yish xavfiga ham yo‘l qo‘ymoqda.
Prezident Donald Tramp Eron bilan tinchlik muzokaralari juda yaxshi natijalar berayotganini ta’kidlab, urushni boshlash muddatini yana o‘n kunlikga, ya’ni kelasi dushanba kuni bo‘lgan 6 apreloga qadar uzaytirganini ma’lum qildi. Bu qaror ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik jarayonlarning davom etayotganidan dalolat beradi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi esa urushning boshidan beri amerikalik askarlarning Fors ko‘rfazi mamlakatlaridagi bazalardan qo‘rquv tufayli mehmonxonalar va idoralarga yashirinib ketgani haqida gapirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, AQSH harbiylari mahalliy aholini tirik qalqon sifatida ishlatmoqdalar.
Hozirda AQSHdagi ko‘plab mehmonxonalar xavfli vaziyatga tushib qolishidan qo‘rqib, ofitserlarga joy berishdan bosh tortmoqda. Aroqchi Fors ko‘rfazi davlatlaridagi mehmonxonalar ham aynan shunday choralar ko‘rishlari kerakligini ta’kidladi.
Iqtisodiy sohadagi vaziyat ham keskin o‘zgarmoqda. Bugun AQSH fond bozorida bir trillion dollardan ortiq mablag‘ yo‘qotildi.
Bu Yaqin Sharqdagi urush boshlanganidan beri eng og‘ir va yomon ko‘rsatkich hisoblanib, butun jahon iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

Иран готов перевести миллионы своих солдат в боевую готовность
По последним данным международного информационного агентства Mehr, государство Иран объявило о готовности привести в боевую готовность более миллиона своих военнослужащих и разместить их в необходимых районах в случае нападения со стороны Соединённых Штатов Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение свидетельствует о нарастании напряжённости в регионе и о стремлении лидеров Ирана быть готовыми к любым угрозам. Республика Филиппины стала первой страной, объявившей чрезвычайное положение на своей территории из-за нехватки энергетических ресурсов на фоне текущих конфликтов между Ираном и США.
Эта ситуация ясно демонстрирует, насколько хрупки энергетические цепочки во всём мире и как политические весы влияют на экономику. В аналитической статье, опубликованной в британской газете Independent, состояние Ирана в данной ситуации оценивается как победа.
По мнению руководителей издания, желание президента Дональда Трампа восстановить мир на самом деле означает его попытку спасти страну от войны, которую он сам начал. В то время как цены на бензин резко растут на внутреннем рынке, руководство США также рискует поставить Израиль в трудное положение.
Президент Дональд Трамп подчеркнул, что переговоры о мире с Ираном приносят очень хорошие результаты, и объявил о продлении срока начала войны ещё на десять дней, то есть до следующего понедельника, 6 апреля. Это решение свидетельствует о продолжающемся дипломатическом процессе между двумя странами.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи рассказал, что с начала войны американские солдаты из-за страха скрываются в отелях и офисах на базах стран Персидского залива. По его словам, военные США используют местное население в качестве живого щита.
В настоящее время многие отели в США отказываются предоставлять места офицерам из-за опасений попасть в опасную ситуацию. Аракчи подчеркнул, что отели в странах Персидского залива должны принять аналогичные меры.
Экономическая ситуация также резко меняется. Сегодня на фондовом рынке США было потеряно более триллиона долларов.
Это самый тяжёлый и худший показатель с начала войны на Ближнем Востоке и оказывает негативное влияние на мировую экономику.