Britaniyaning hurmatli The Guardian gazetasining so‘nggi sonida AQSH prezidenti Donald Tramp tomonidan Eron uchun taklif qilingan o‘n besh banddan iborat tinchlik rejasi chuqur tanqidiy nuqtai nazardan ko‘rib chiqildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mashhur nashrning sahifalarida e’lon qilingan maxsus karikaturada ushbu siyosiy hujjat mazmuni juda istehzoli va kinoyali usulda tasvirlangan. Karikaturada ko‘rsatilgandek, reja bandlarining aksariyati Eron tomonidan faqat neft zaxiralari ta’minlanishini talab qiluvchi shartlarga asoslangan bo‘lib, unda boshqa jiddiy siyosiy yoki iqtisodiy masalalar deyarli e’tiborsiz qolgan.
Qolgan bandlarda esa Eron rahbariyatidan faqat Prezidentni sevishini aytish va unga muhtojligini bildirish kabi shaxsiy hissiy talablar qo‘yilgan. Kuzatuvchilar va siyosiy tahlilchilarning fikricha, bunday tasviriy tanqid faqatgina kulgili chizma emas, balki xorijiy siyosatdagi jiddiy tashabbuslarga nisbatan shubha va ishonchsizlikni ifodalaydi.
Mualliflar orqali Trampning tashqi siyosatdagi yondashuvi haddan tashqari soddalashtirilgan va bir tomonlama manfaatlar, ya’ni faqat AQSHning o‘z ehtiyojlariga xizmat qiluvchi siyosat sifatida ko‘rsatilgan. Bu holat G‘arb matbuotida siyosiy qarorlarga nisbatan tanqidiy munosabatning kuchayib borayotganidan dalolat beradi.
Tahlilchilar ta’kidlashicha, bunday keskin kinoyalar jamiyatda siyosiy jarayonlarga bo‘lgan e’tiborni oshiradi va xalqni o‘ylashga undaydi. Mazkur karikatura nafaqat san’at asari, balki jiddiy siyosiy ishora sifatida ham baholanmoqda.
U tashqi siyosatdagi murakkab munosabatlar qanday qilib shunchaki shiorlarga va talablarga aylantirilishi mumkinligini namoyish etadi. Shu tariqa, The Guardian gazetasi o‘quvchilariga dunyo siyosatidagi voqealarga ko‘proq e’tibor qaratish va ularni chuqurroq o‘rganishga chaqirmoqda.
Bu holat hamisha sodir bo‘lmagan holda, siyosatchilarning so‘zlaridan ko‘ra ularning amallari va rejalarning mohiyati muhimroq ekanligini eslatadi.

The Guardian раскритиковал план Трампа по Ирану, назвав его нефтяным и личными требованиями
В последнем выпуске авторитетного британского издания The Guardian пятнадцатипунктный план мира, предложенный президентом США Дональдом Трампом для Ирана, был рассмотрен с глубоко критической точки зрения. Об этом сообщает Zamin.uz.
В специальном карикатуре, опубликованной на страницах известного издания, содержание этого политического документа представлено в очень ироничном и сатирическом стиле. Как показано на карикатуре, большинство пунктов плана основаны на условиях, требующих от Ирана лишь обеспечения запасов нефти, при этом другие серьезные политические или экономические вопросы практически остались без внимания.
В оставшихся пунктах от руководства Ирана требуются лишь личные эмоциональные условия, такие как выражение любви к президенту и признания в необходимости его присутствия. По мнению наблюдателей и политических аналитиков, такая визуальная критика — это не просто забавный рисунок, а выражение сомнений и недоверия к серьезным инициативам во внешней политике.
Через авторов подход Трампа к внешней политике показан как чрезмерно упрощенный и односторонний, служащий лишь интересам США. Эта ситуация свидетельствует о растущей критической настроенности в западной прессе по отношению к политическим решениям.
Аналитики подчеркивают, что такие острые сатирические высказывания повышают внимание общества к политическим процессам и побуждают людей задуматься. Данная карикатура оценивается не только как произведение искусства, но и как серьезный политический сигнал.
Она демонстрирует, как сложные отношения во внешней политике могут превратиться в простые лозунги и требования. Таким образом, газета The Guardian призывает своих читателей уделять больше внимания событиям мировой политики и изучать их глубже.
Эта ситуация, которая не всегда имеет место, напоминает о том, что действия политиков и суть их планов важнее их слов.