AQSH va Eron diplomatik aloqalari Pokiston orqali tiklanmoqda
Turkiya Tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan AQSh va Eron o‘rtasidagi diplomatik aloqalar allaqachon boshlanganini va bu jarayonning izchil davom etayotganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vazirning ma’lum qilishicha, ushbu muhim suhbatlar va kelishuvlarni muvofiqlashtirish ishlari asosan Pokiston orqali amalga oshirilmoqda. Turkiya esa bu jarayonni juda yaqindan kuzatib bormoqda va har bir qadam ustidan nazorat olib borishga intilmoqda.
Hakan Fidan shuningdek, Vashington tomonining bu diplomatik sa’y-harakatlarni Turkiya bilan yaqin hamkorlikda olib borayotganini ta’kidladi. Anqara har ikki davlat bilan muntazam aloqa o‘rnatib, ularning hozirgi pozitsiyalari, kutilayotgan natijalar va ehtimoliy keyingi qadamlar haqida aniq ma’lumotlarni doimiy ravishda olib borishga harakat qilmoqda.
Bu esa mintaqadagi vaziyatni bevosita tushunish va to‘g‘ri qaror qabul qilish uchun katta ahamiyatga ega. Vazirning bayonotlari hozirda mintaqada keskinlik va noaniqlik hali ham saqlanib qolgan bir paytda Turkiyaning diplomatik salohiyatining tobora ortib borayotganini ko‘rsatmoqda.
Anqara o‘nlab yillik raqobatdosh bo‘lgan ikki kuch o‘rtasida aloqa kanallarini ochiq tutishda faol vositachi sifatida o‘zini namoyon etmoqda. Bu esa xalqaro arena uchun katta qadamlardan biridir.
Ushbu rivojlanish sezgir mintaqaviy masalalarda kengroq xalqaro muvofiqlashtirishning qanchalik muhim ekanligini yana bir bor tasdiqlaydi. Agar hozirgi aloqalar va muzokaralar davom etsa, Turkiya hamda Pokiston taranglikni kamaytirish va Vashington bilan Tehron o‘rtasidagi kelajakdagi muloqotni rivojlantirishda hal qiluvchi rol o‘ynashi mumkin.
Xalqaro hamjamiyat ushbu jarayonlarni ehtiyotkorlik bilan kuzatib, tinchlik va barqarorlik yo‘lida qo‘shimcha sa’y-harakatlarni davom ettirishni rejalashtirmoqda.

Дипломатические отношения между США и Ираном восстанавливаются через Пакистан
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан заявил, что дипломатические отношения между США и Ираном уже начались и этот процесс последовательно продолжается. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам министра, координация этих важных переговоров и соглашений осуществляется преимущественно через Пакистан. Турция же внимательно следит за этим процессом и стремится контролировать каждый его шаг.
Хакан Фидан также подчеркнул, что Вашингтон проводит эти дипломатические усилия в тесном сотрудничестве с Турцией. Анкара поддерживает регулярные контакты с обоими государствами, постоянно получая точную информацию об их текущих позициях, ожидаемых результатах и возможных следующих шагах.
Это имеет большое значение для прямого понимания ситуации в регионе и принятия правильных решений. Заявления министра свидетельствуют о растущем дипломатическом потенциале Турции в условиях сохраняющейся напряженности и неопределенности в регионе.
Анкара проявляет себя как активный посредник, поддерживающий открытые каналы связи между двумя соперничающими десятилетиями державами. Это является одним из важных шагов на международной арене.
Данное развитие событий еще раз подтверждает важность широкой международной координации по чувствительным региональным вопросам. Если текущие контакты и переговоры продолжатся, Турция и Пакистан могут сыграть решающую роль в снижении напряженности и развитии будущего диалога между Вашингтоном и Тегераном.
Международное сообщество внимательно наблюдает за этими процессами и планирует продолжать дополнительные усилия на пути к миру и стабильности.