Qo‘shma Shtatlar Eron Xark oroliga hujum qilishi mumkin
Yaqin Sharq hududiga Qo‘shma Shtatlar qo‘shimcha minglab askarlar yuborishi mumkinligi haqidagi yangiliklar xalqaro jamoatchilikda Eron bilan keng ko‘lamli to‘qnashuv ehtimolini oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Aynan shu holatda nishonlar borasidagi taxminlar yanada keskinlashmoqda. E’tiborni tortayotgan eng asosiy joylardan biri Xark orolidir.
Eronning xom neft eksporti uchun bu yer eng muhim markaz hisoblanadi va mamlakatdan chiqadigan neft yuklarining deyarli to‘qson foizi shu orol orqali o‘tadi. Shuning uchun Xark Eron iqtisodiyotining eng zaif va sezgir nuqtalaridan biri sifatida baholanadi.
Biroq, mutaxassislar Xark oroli Fors ko‘rfazidagi katta strategik tizimning faqat bir qismi ekanini ta’kidlaydilar. Eron ushbu hududda o‘nlab orollarni nazorat qiladi va ulardan ayrimlari Hormuz bo‘g‘ozi yaqinida joylashganligi sababli harbiy jihatdan juda muhimdir.
Ushbu tor suv yo‘li dunyo bo‘yicha eng ahamiyatli dengiz o‘tish punktlaridan biri bo‘lib, global neft va gaz savdosining katta qismi shu yerda amalga oshadi. Eronga qarshi harbiy bosim o‘tkazishda faqat eksport inshootlarini emas, balki bo‘g‘ozdagi kemalar qatnoviga ta’sir qilish imkoniyatini ham hisobga olish zarur.
Xitoydagi Sun Yat-sen universiteti olimlari tomonidan o‘tkazilgan tadqiqot shuni ko‘rsatadiki, bo‘g‘oz ichida va uning atrofidagi yetti orol Eron mudofaa yoyini tashkil qiladi. 2022-yilda eronlik va xitoylik olimlar ushbu orollarni bog‘lovchi qiyosiy chiziq Tehronning Hormuz bo‘g‘ozidagi xavfsizlikni nazorat qilishdagi ustunligini tushuntirishga yordam beradi degan xulosaga kelganlar.
Geografiya o‘zi har qanday keskinlashuvda Eron qudratli vositaga ega bo‘lishini anglatadi. Eng muhim strategik nuqtalar qatorida Abu Musa, Katta Tunb va Kichik Tunb orollari turadi.
Ularning hajmi kichik bo‘lishiga qaramay, bo‘g‘ozdagi harakatni kuzatish va boshqarishda hal qiluvchi ahamiyatga ega. Orollar orasidagi masofa qisqa va suv chuqurligi yirik kemalar uchun cheklovchi omil bo‘lgani sababli, ular yaqinidan o‘tish majburiy bo‘ladi.
Bu esa Eron Islom inqilobi soqchilari korpusi uchun tezkor katerlar, mina qo‘yuvchi kemalar va dronlardan foydalanish imkoniyatini yaratadi. Shu bois, mintaqadagi Qo‘shma Shtatlarning ehtimoliy harbiy rejalari haqidagi muhokamalar faqat Xark orolining iqtisodiy ahamiyati bilan cheklanmaydi.
Bu jarayon Eronning dengiz mudofaasini ta’minlaydigan keng orollar tarmog‘i bilan ham chambarchas bog‘liq. Ko‘rfazdagi kuchlar muvozanati yirik harbiy bazalar va neft terminallaridan kam bo‘lmagan darajada aynan shu kichik strategik nuqtalarga ham bog‘liq bo‘lishi mumkin.

США могут атаковать иранский остров Харк
Новости о возможном направлении США дополнительных тысяч военнослужащих на Ближний Восток усилили в международном сообществе опасения по поводу широкомасштабного столкновения с Ираном. Об этом сообщает Zamin.uz.
Именно в этой ситуации предположения относительно целей удара становятся все более острыми. Одним из ключевых объектов внимания является остров Хорс-Абу.
Для экспорта иранской сырой нефти это место является важнейшим центром, через него проходит почти девяносто процентов нефтяных грузов из страны. Поэтому Хорс-Абу оценивается как одна из самых уязвимых и чувствительных точек экономики Ирана.
Однако эксперты подчеркивают, что остров Хорс-Абу — лишь часть крупной стратегической системы в Персидском заливе. Иран контролирует десятки островов в этом регионе, некоторые из которых имеют огромное военное значение благодаря своему расположению у Ормузского пролива.
Этот узкий водный путь является одним из важнейших морских переходов в мире, через него осуществляется значительная часть мировой торговли нефтью и газом. При проведении военного давления на Иран необходимо учитывать не только экспортные объекты, но и возможность воздействия на судоходство в проливе.
Исследование, проведенное учеными Университета Сунь Ят-сена в Китае, показывает, что семь островов внутри и вокруг пролива формируют оборонительный пояс Ирана. В 2022 году иранские и китайские ученые пришли к выводу, что сравнительная линия, соединяющая эти острова, помогает объяснить превосходство Тегерана в контроле безопасности Ормузского пролива.
Сама география означает, что в случае любого обострения Иран обладает мощным инструментом. Среди важнейших стратегических точек находятся острова Абу-Муса, Большая Тумб и Малая Тумб.
Несмотря на их небольшие размеры, они имеют решающее значение для наблюдения и управления движением в проливе. Из-за короткого расстояния между островами и мелководья, ограничивающего проход крупных судов, их обход становится обязательным.
Это создает возможности для Корпуса стражей Исламской революции Ирана по использованию быстроходных катеров, минных заградителей и дронов. Поэтому дискуссии о возможных военных планах США в регионе не ограничиваются только экономическим значением острова Хорс-Абу.
Этот процесс также тесно связан с обширной сетью островов, обеспечивающих морскую оборону Ирана. Баланс сил в заливе может зависеть не только от крупных военных баз и нефтяных терминалов, но и именно от этих небольших стратегических точек.