Yaqin Sharq mintaqasidagi siyosiy va harbiy holatning keskinlashib borishi fonida Amerika Qo‘shma Shtatlari harbiy-havo kuchlariga yetgan jiddiy yo‘qotishlar haqida yangi ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turli xil hujumlar hamda texnik hodisalar tufayli AQSHning bir qancha zamonaviy havo texnikalari ishdan chiqqan yoki butunlay yo‘q qilingani aytilmoqda. Bu voqealar dunyo hamjamiyatida katta qiziqish uyg‘otib, mintaqadagi xavfsizlik holatini yanada murakkablashtirmoqda.
Xabarlar shuni ko‘rsatadiki, eng so‘nggi avlodga mansub F-35 qiruvchi samolyotlaridan biri Eronning havo mudofaasi tizimi tomonidan og‘ir shikastlangan. Bu hodisa zamonaviy texnologiyaning ham hamma holatda himoyalanmasligini isbotlaydi.
Shuningdek, Quvayt armiyasi vakillari tomonidan boshqarilgan o‘q otish natijasida uchta F-15 qiruvchi samolyoti do‘stona o‘qqa uchragani va havo bo‘riga chiqib ketgani tasdiqlandi. Bu holat harbiy operatsiyalar davomida ko‘zdan qochish mumkin bo‘lgan xatolarning oqibatlarini ko‘rsatmoqda.
Yoqilg‘i quyish vazifasini bajaruvchi KC-135 samolyotlariga yetgan zarar ham o‘z ichiga oladi. Havoda sodir bo‘lgan to‘qnashuv tufayli bitta bunday samolyot butunlay yo‘q qilingan.
Qolgan oltita KC-135 samolyotlari esa Eron kuchlarining zarbalaridan so‘ng harbiy xizmatni davom ettira olmas darajada shikastlangan. Uchuvchisiz uchish qurilmalari ya’ni dronlarga nisbatan ham katta yo‘qotishlar ro‘y berdi.
O‘n ikkita MQ-9 Reaper droni Eron havo mudofaasi tizimi tomonidan muvaffaqiyatli urib tushirilgani qayd etilgan. Bundan tashqari, bir dona UH-60 harbiy vertolyoti dronlar hujumi natijasida shikastlangan va to‘liq ishdan chiqgan.
Harbiy ekspertlar bu yo‘qotishlarni oddiy hodisa emas, balki mintaqada kuzatilayotgan jangovar harakatlar ko‘lami va xavf darajasining keskin oshayotganligining aniq belgisi deb baholamoqdalar. Agar vaziyat shu yo‘nalishda davom etsa, kelajakda yaqin Sharqdagi mojarolar yanada kengayishi va yangi qurbonlar paydo bo‘lishi mumkinligiga e’tibor qaratilmoqda.

На Ближнем Востоке нанесен серьезный удар по ВВС США
На фоне обострения политической и военной ситуации в регионе Ближнего Востока появились новые данные о серьёзных потерях, понесённых военно-воздушными силами Соединённых Штатов Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что в результате различных атак и технических инцидентов несколько современных воздушных аппаратов США вышли из строя или были полностью уничтожены. Эти события вызвали большой интерес в мировом сообществе и ещё больше усложнили ситуацию с безопасностью в регионе.
По сообщениям, один из истребителей последнего поколения F-35 был серьёзно повреждён системой противовоздушной обороны Ирана. Этот инцидент доказывает, что даже современные технологии не всегда могут обеспечить полную защиту.
Кроме того, подтверждено, что в результате огня, управляемого представителями армии Кувейта, три истребителя F-15 попали под дружественный огонь и были вынуждены покинуть воздушное пространство. Этот случай демонстрирует последствия ошибок, которые могут быть незаметны во время военных операций.
Повреждения получили также самолёты-заправщики KC-135. Один из таких самолётов был полностью уничтожен в результате столкновения в воздухе.
Оставшиеся шесть KC-135 получили повреждения, после ударов иранских сил, которые сделали их неспособными продолжать военную службу. Значительные потери понесли и беспилотные летательные аппараты, то есть дроны.
Зарегистрировано успешное сбитие иранской системой ПВО двенадцати дронов MQ-9 Reaper. Кроме того, один военный вертолёт UH-60 был повреждён в результате атаки дронов и полностью вышел из строя.
Военные эксперты оценивают эти потери не как обычное происшествие, а как явный признак резкого увеличения масштабов и уровня угрозы боевых действий в регионе. Если ситуация будет развиваться в этом направлении, в будущем конфликты на Ближнем Востоке могут расшириться, что приведёт к появлению новых жертв.