Hormuz bo‘g‘ozi yopildi va uchta kema orqaga qaytdi
Bugun ertalab, ya’ni yigirma yettinchi mart kuni, Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidentining Hormuz bo‘g‘ozi xavfsizligi va undan o‘tish yo‘llari ochiq bo‘lishi haqidagi bayonotlaridan so‘ng, mintaqada katta g‘alayon boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turli mamlakatlarga tegishli uchta yirik konteyner kemasi xalqaro qoidalar doirasida ruxsat etilgan suv yo‘laklari bo‘ylab harakatlanishga urinish qilishdi. Biroq, Iroq Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining Harbiy-dengiz kuchlari tomonidan qilingan ogohlantirishdan so‘ng, ushbu kemalar o‘z yo‘lidan qaytishga va orqaga burilishga majbur bo‘lishdi.
Harbiy kuchlar vakillarining so‘nggi e’lon qilgan ma’lumotlariga ko‘ra, Hormuz bo‘g‘ozi hozirgi kunda vaqtincha yopiq deb e’tirof etilgan. Ushbu muhim hududdagi har qanday kema harakati va suv yo‘llaridan foydalanishga nisbatan juda keskin munosabat bildirilmoqda.
Agar kemalar ogohlantirishga quloq solmasa, ular to‘g‘ridan-to‘g‘ri harbiy choralar ko‘rinishini ham ehtimol deb aytishmoqda. Mazkur voqealar xalqaro dengiz transportidagi keskinlikning yanada kuchayib borayotganidan aniq dalolat beradi.
Ayniqsa, Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tadigan neft va boshqa strategik yuklar tashish yo‘nalishlari butun dunyo iqtisodiyoti uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega. Shu sababli, ushbu hududdagi cheklovlar va to‘siqlar nafaqat mintaqaviy, balki jahon bozorlariga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Neft narxlari o‘zgarishi va savdo zanjirlarining uzilishi xavfi ortib bormoqda. Shu bilan birga, tahlilchilar va kuzatuvchilar ushbu vaziyat yaqin kunlarda yanada murakkab va noaniq tus olishi mumkinligini ta’kidlamoqdalar.
Chunki mintaqadagi harbiy va siyosiy ziddiyatlar hali ham to‘liq hal qilinmagan holda saqlanib qolmoqda. Xalqaro munosabatlarga ham bu jarayonlar o‘z salbiy ta’sirini o‘tkazishi ehtimoldan xoli emas.
Kelgusi kunlarda dunyo jamoatchiligi ushbu muhim bo‘g‘oqdagi vaziyatning rivojlanishini ehtiyotkorlik bilan kuzatib boradi.

Ормузский пролив закрыт, и три судна вернулись назад.
Сегодня утром, двадцать седьмого марта, после заявлений Президента Соединённых Штатов Америки о безопасности пролива Ормуз и открытости путей прохода через него, в регионе начались серьёзные волнения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Три крупных контейнеровоза, принадлежащих разным странам, попытались двигаться по разрешённым международными правилами морским путям. Однако после предупреждения Военно-морских сил корпуса стражей исламской революции Ирака эти суда были вынуждены повернуть назад и изменить курс.
По последним данным, опубликованным представителями военных сил, пролив Ормуз в настоящее время признан временно закрытым. К любому движению судов и использованию морских путей в этом важном районе относятся с большой строгостью.
Если корабли не прислушаются к предупреждениям, не исключается возможность применения прямых военных мер. Эти события ясно свидетельствуют о нарастании напряжённости в международных морских перевозках.
Особенно важны маршруты транспортировки нефти и других стратегических грузов через пролив Ормуз для мировой экономики. Поэтому ограничения и препятствия в этом районе могут серьёзно повлиять не только на регион, но и на мировые рынки.
Риски изменения цен на нефть и сбоев в торговых цепочках растут. Аналитики и наблюдатели подчёркивают, что ситуация в ближайшие дни может стать ещё более сложной и неопределённой.
Потому что военные и политические конфликты в регионе до сих пор не разрешены полностью. Эти процессы могут негативно сказаться и на международных отношениях.
В ближайшие дни мировое сообщество будет внимательно следить за развитием ситуации в этом важном проливе.