Yamandan Isroilga ballistik raketali birinchi hujum bo‘ldi
Isroil mudofaa kuchlari rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan shanba kuni, ya’ni 28 martda Yamandan Isroil hududiga raketali hujum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hodisa Eron, Amerika Qo‘shma Shtatlari va Isroil o‘rtasidagi joriy qarama-qarshilik boshlanganidan beri kuzatilgan birinchi shunday hujum hisoblanadi. Isroil armiyasi o‘zining havo mudofaa tizimini darhol ishga tushirgan va uchirilgan snaryadni muvaffaqiyatli o‘chirib tushirganini e’lon qildi.
Hozirgi kungacha hujum natijasida yaralanganlar yoki o‘lganlar, shuningdek, jarohat olgan bino va inshootlar haqida aniq ma’lumot yetib kelmagan. Hujum uchun javobgarlikni Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Yamandagi husiylar harakati o‘z zimmasiga oldi.
Husiylarga aloqador Al-Masirah telekanali Janubiy Isroildagi o‘ziga xos harbiy obyektlarga ballistik raketalar yuborilganini tasdiqladi. Ushbu guruh vakillari o‘z hujumlarini davom ettirish niyatida ekanliklarini ochiqcha aytib o‘tdilar.
Husiylar bundan oldin ham Tehronni to‘liq qo‘llab-quvvatlashlarini e’lon qilgan edilar. Bu bayonotlar Yaman tomondan yangi urush fronti ochilishi mumkinligi haqidagi xavotirlarni yanada kuchaytirdi.
O‘tgan kuni husiylar vakili Yahyo Sari’a harakat Eron tomonida jangga kirishga tayyor ekanligini bildirdi. Ushbu voqealar mintaqada keskinlikning yanada oshishi va kengroq mojaroga aylanishi haqidagi qo‘rquvlarni orttirib yubordi.
Husiylar dunyoning eng muhim savdo yo‘llaridan biri hisoblangan Qizil dengiz va Aden ko‘rfazidagi tijoriy kemalarga bir necha marta zarba bergan edi. Tahlilchilar va xalqaro nashrlar ma’lumotlariga ko‘ra, Saudiya Arabistoni va Amerika Qo‘shma Shtatlari husiylarning mojaroga to‘g‘ridan-to‘g‘ri qo‘shilishining oldini olishga harakat qilmoqda.
Sababi, bunday qadam ko‘proq davlatlarni urushga tortib kirishi va Suvaysh kanali orqali o‘tadigan yuk tashish yo‘nalishlariga jiddiy tahdid solishi mumkin. Mintaqadagi vaziyatning murakkablashuvi dunyo iqtisodiyotiga ham o‘z ta’sirini ko‘rsatishi beqarorlikni yanada oshirmoqda.

Первая баллистическая атака из Йемена на Израиль
Согласно официальным данным израильских сил обороны, в прошедшую субботу, 28 марта, по территории Израиля был совершен ракетный удар из Йемена. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие стало первой подобной атакой, зафиксированной с начала текущего противостояния между Ираном, Соединенными Штатами Америки и Израилем. Армия Израиля немедленно активировала свою систему противовоздушной обороны и объявила об успешном сбитии выпущенного снаряда.
На данный момент не поступило точной информации о пострадавших или погибших в результате атаки, а также о поврежденных зданиях и сооружениях. Ответственность за нападение взяло на себя йеменское движение хуситов, поддерживаемое Ираном.
Связанный с хуситами телеканал Al-Masirah подтвердил запуск баллистических ракет по специфическим военным объектам в южной части Израиля. Представители этой группы открыто заявили о своем намерении продолжать нападения.
Хуситы ранее уже заявляли о своей полной поддержке Тегерана. Эти заявления усилили опасения относительно возможного открытия нового фронта войны со стороны Йемена.
Вчера представитель хуситов Яхья Сариа заявил, что движение готово вступить в бой на стороне Ирана. Эти события усилили опасения по поводу дальнейшего обострения напряженности в регионе и возможного расширения конфликта.
Хуситы ранее неоднократно наносили удары по торговым судам в Красном море и Аденском заливе, которые являются одним из важнейших торговых путей мира. По данным аналитиков и международных изданий, Саудовская Аравия и Соединенные Штаты Америки пытаются предотвратить прямое участие хуситов в конфликте.
Дело в том, что такой шаг может вовлечь в войну большее количество государств и создать серьезную угрозу для грузоперевозок через Суэцкий канал. Усложнение ситуации в регионе также оказывает влияние на мировую экономику, усиливая нестабильность.