Yaqin Sharq keskinligi Pokistonda muhim xalqaro uchrashuvga sabab bo‘lmoqda
Pokiston davlati joriy yilning 29 va 30 mart kunlari poytaxt Islomobod shahrida muhim xalqaro uchrashuvni o‘tkazadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yig‘ilishda Saudiya Arabistoni, Turkiya va Misr mamlakatlarining tashqi ishlar vazirlari ishtirok etadi. Muzokaralar asosan Eron holati va Yaqin Sharq mintaqasidagi keskinlikni kamaytirish yo‘llariga bag‘ishlanadi.
Bu haqdagi rasmiy e’lonni Pokiston tashqi ishlar vaziri Ishoq Dar o‘zining matbuotda bergan nutgida e’lon qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, kelajakda tashrif buyurayotgan delegatsiya vakillari Pokiston bosh vaziri Shahboz Sharif bilan ham uchrashishadi.
Vazir Ishoq Dar o‘z nutgida Pokistonning ushbu uchta davlat bilan do‘stona va hamjihatlikdagi aloqalarini qadrlashini ta’kidladi. Uning fikricha, bu uchrashuv mintaqada umumiy tashvish uyg‘otayotgan muammolar bo‘yicha fikr almashish va kelishuvga erishish uchun ajoyib imkoniyat bo‘ladi.
Rejalashtirilgan muhokamalar mintaqadagi xavfsizlik vaziyatini kengroq ko‘rib chiqishni hamda Eron bilan bog‘liq masalalar bo‘yicha maslahatlashuvlarni o‘z ichiga oladi. Hozirgi kunda Fors ko‘rfazi va unga tutash hududlardagi beqarorlik darajasi hali ham yuqori bo‘lib qolmoqda.
Pokiston hozirda Eron va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi ehtimoliy kelishuvlarda vositachi sifatida ko‘rilmoqda. Buning sababi shundaki, Pokiston Tehron, Fors ko‘rfazi arab davlatlari va Vashington bilan hamda boshqa mamlakatlar bilan amaliy aloqalarni barqaror saqlab kelmoqda.
Germaniya tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadeful ham 27 mart kuni o‘z bayonotida AQSh va Eron vakillari orasida juda yaqin kunlarda to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa o‘rnatilishi kutilayotganini aytdi. Biroq, u ushbu jarayonning aniq tafsilotlarini hozircha ochiqlamadi.
Xalqaro axborot vositalarining so‘nggi xabarlariga ko‘ra, Vashington Pokiston orqali Eronga o‘n besh banddan iborat taklifni yetkazgan. Ushbu g‘oyalar orasida Hormuz bo‘g‘ozi orqali xavfsiz kemachilikni tiklash va sanksiyalarni yengillatish evaziga Eronning yadro dasturiga qat’iy cheklovlar qo‘yish taklifi mavjud.
Shu bilan birga, OAV manbalariga ko‘ra, Tehron ham o‘z talablarini ilgari surmoqda. Eron tomonining asosiy talablari orasida xavfsizlik kafolatlari va sanksiyalarni butunlay bekor qilish masalasi turibdi.
Ushbu jarayonlar kelajakda mintaqadagi tinchlik va barqarorlik uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin.

Напряженность на Ближнем Востоке стала причиной важной международной встречи в Пакистане
Государство Пакистан проведет важную международную встречу в столице Исламабаде 29 и 30 марта текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этой встрече примут участие министры иностранных дел Саудовской Аравии, Турции и Египта. Обсуждения будут посвящены в основном ситуации в Иране и путям снижения напряженности на Ближнем Востоке.
Официальное объявление об этом сделал министр иностранных дел Пакистана Ишак Дар в своем выступлении перед прессой. По его словам, делегаты, которые посетят страну в будущем, также встретятся с премьер-министром Пакистана Шахбазом Шарифом.
Министр Ишак Дар в своем выступлении подчеркнул, что Пакистан ценит дружественные и согласованные отношения с этими тремя государствами. По его мнению, эта встреча станет прекрасной возможностью для обмена мнениями и достижения согласия по проблемам, вызывающим общую обеспокоенность в регионе.
Планируемые обсуждения также будут включать более широкий обзор ситуации с безопасностью в регионе и консультации по вопросам, связанным с Ираном. На данный момент уровень нестабильности в Персидском заливе и прилегающих к нему районах остается высоким.
В настоящее время Пакистан рассматривается как посредник в возможных соглашениях между Ираном и Соединенными Штатами Америки. Это связано с тем, что Пакистан сохраняет стабильные практические отношения с Тегераном, арабскими странами Персидского залива и Вашингтоном, а также с другими государствами.
Министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль также в своем заявлении 27 марта сказал, что ожидается установление прямого контакта между представителями США и Ирана в ближайшие дни. Однако он пока не раскрыл точные детали этого процесса.
Согласно последним сообщениям международных СМИ, Вашингтон передал Ирану через Пакистан предложение из пятнадцати пунктов. Среди этих идей есть предложение восстановить безопасное судоходство через Ормузский пролив и ввести строгие ограничения на ядерную программу Ирана в обмен на смягчение санкций.
В то же время, по данным источников СМИ, Тегеран также выдвигает свои требования. Основными требованиями иранской стороны являются гарантии безопасности и полная отмена санкций.