Yaqin Sharq mintaqasida vaziyatning keskin o‘zgarishi kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSH Qurolli Kuchlari Markaziy Qo‘mondonligining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, Tripoli desant kemasi yordamida strategik ahamiyatga molik katta harbiy guruh mintaqaga yetib kelgan. Bu tashabbus Amerika o‘qshamas quvvatlarining tez harakatlanish va murosasiz jangovar tayyorgarlikka ega ekanligini isbotlaydi.
Tashilgan guruh tarkibida uch ming besh yuz nafardan ortiq dengizchilar va dengiz piyodasi askarlari bor. Ularning yonida zamonaviy transport va qiruvchi samolyotlar, maxsus desant vositalari hamda har xil harbiy texnikalar joy olgan.
Bu yirik operatsiya shunchaki askarlar ko‘chirilishi emas, balki kelajakdagi qo‘shma harbiy harakatlar uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish hisoblanadi. O‘zining oldingi xabarlarida mashhur The Wall Street Journal nashri AQSH qo‘shinlari yaqin kelajakda Eronga qarshi quruqlikda operatsiyani boshlashi mumkinligini yozgan edi.
Gazeta xabariga ko‘ra, kelib tushgan dengiz piyodalari Eronning janubiy sohilidagi muhim orollarni nazoratga olishda hal qiluvchi rol o‘ynashi kutilmoqda. Bu esa mintaqadagi kuchlar muvozanatini tubdan o‘zgartirishi mumkin.
Mazkur harakatlar AQSHning Yaqin Sharqdagi siyosiy va harbiy mavqeini mustahkamlashga qaratilgan keng ko‘lamli rejalar doirasida amalga oshirilmoqda. Mintaqa xavfsizligini ta’minlash va potentsial tahdidlarga qarshi turish uchun bunday katta kuch jam qilinishi tabiiydir.
Biroq, bu qadam xalqaro hamjamiyat va mintaqaviy davlatlar uchun jiddiy e’tiborni talab qiladi. Harbiylarning mintaqaga kelishi global geosiyosatda yangi bosqichni boshlashi va barqarorlik masalalarini qayta ko‘rib chiqishga undashi mumkin.
Kelgusi kunlarda vaziyatning rivojlanishi dunyo siyosatiga katta ta’sir ko‘rsatadi va barcha tomonlar ehtiyotkorlik bilan kuzatib borishadi.

На Ближнем Востоке наблюдается резкое изменение ситуации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно последним данным Центрального командования Вооруженных сил США, с помощью десантного корабля «Триполи» в регион прибыла крупная военная группа стратегического значения. Эта инициатива демонстрирует способность американских вооруженных сил к быстрому развертыванию и высокой боевой готовности.
В состав прибывшей группы входят более трех с половиной тысяч моряков и морских пехотинцев. Вместе с ними доставлены современные транспортные и боевые самолеты, специальные десантные средства и различная военная техника.
Эта крупномасштабная операция представляет собой не просто переброску войск, а создание необходимых условий для будущих совместных военных действий. В своих предыдущих сообщениях авторитетное издание The Wall Street Journal писало, что войска США могут в ближайшее время начать наземную операцию против Ирана.
Как сообщает газета, прибывшие морские пехотинцы, как ожидается, сыграют решающую роль в контроле над важными островами у южного побережья Ирана. Это может кардинально изменить баланс сил в регионе.
Данные действия осуществляются в рамках широкомасштабных планов по укреплению политического и военного положения США на Ближнем Востоке. Концентрация таких значительных сил естественна для обеспечения безопасности региона и противодействия потенциальным угрозам.
Однако этот шаг требует серьезного внимания со стороны международного сообщества и региональных государств. Прибытие военных в регион может ознаменовать новый этап в глобальной геополитике и побудить к пересмотру вопросов стабильности.
Развитие ситуации в ближайшие дни окажет значительное влияние на мировую политику, и все стороны будут внимательно следить за происходящим.