Eronning Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi Dubay shahrida joylashgan Ukraina dronlariga qarshi mudofaa tizimlari ombori portlatilishi haqida muhim ma’lumot e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu harbiy amaliyot aerokosmik kuchlar va dengiz floti hamkorligida olib borilgan bo‘lib, natijada ombordagi texnika va aslahalar jiddiy shikastga uchragan. Eron matbuot agentligining xabariga ko‘ra, ushbu operatsiya Amerika Qo‘shma Shtatlari armiyasiga yordam berish maqsadida tashkil etilgan hududda amalga oshirilgan.
Portlash paytida omborda 21 nafar ukrainalik harbiy xizmatchilar bo‘lganligi aytilmoqda. Ular orasida tajribali mutaxassislar va ofitserlarning halok bo‘lganligi taxmin qilinmoqda.
Shu bilan birga, Kyiv hukumati bu holatni rasmiy ravishda rad etdi. Ukraina Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati vakili Georgiy Tixiy bergan bayonotda Eron tomonidan tarqatilgan axborotlarni asossiz va yolg‘on deb atadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, omborda halok bo‘lganlarning ro‘yxati va portlash sabablari hali ham muhokama mavzusidir. Bu voqea dunyo siyosatida katta qiziqish uyg‘otdi va G‘arb davlatlari bilan Sharq mintaqasi o‘rtasidagi kelishmovchiliklarni yanada keskinlashtirdi.
Hozirgi kunda xalqaro arenadagi vaziyat juda murakkab bo‘lib qolmoqda. Har bir tomon o‘z dalillarini keltirishga harakat qilmoqda.
Keng jamoatchilik va tahlilchilar kelgusi kunlarda qanday voqealar yuz berishini diqqat bilan kuzatmoqdalar. Bu hodisa geosiyosiy munosabatlardagi noaniqliklarni yana bir bor ko‘rsatdi va kelajakda mintaqadagi xavfsizlikni ta’minlash uchun yangi choralar ko‘rish zarurligini anglatadi.

Корпус стражей Исламской революции Ирана объявил о важной информации относительно взрыва склада систем противовоздушной обороны украинских дронов, расположенного в городе Дубай. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная военная операция была проведена в сотрудничестве с авиакосмическими силами и военно-морским флотом, в результате чего техника и вооружение на складе получили серьезные повреждения. Согласно сообщению иранского агентства печати, эта операция была проведена в регионе, организованном для оказания помощи армии Соединенных Штатов Америки.
Сообщается, что во время взрыва на складе находилось 21 украинский военнослужащий. Предполагается, что среди погибших были опытные специалисты и офицеры.
В то же время правительство Киева официально опровергло этот инцидент. Представитель пресс-службы Министерства иностранных дел Украины Георгий Тихий в своем заявлении назвал информацию, распространенную иранской стороной, необоснованной и ложной.
По его словам, список погибших на складе и причины взрыва до сих пор являются предметом обсуждения. Это событие вызвало большой интерес в мировой политике и еще более обострило разногласия между западными странами и регионом Востока.
На сегодняшний день ситуация на международной арене остается крайне сложной. Каждая сторона пытается привести свои доказательства.
Широкая общественность и аналитики внимательно следят за тем, какие события произойдут в ближайшие дни. Этот инцидент еще раз показал неопределенность в геополитических отношениях и означает необходимость принятия новых мер для обеспечения безопасности в регионе в будущем.