Eron yadroviy olimi Ali Puladovand havo hujumida halok bo‘ldi
Eronning g‘arbiy qismida joylashgan Borujerd shahrida bo‘lib o‘tgan havo hujumi natijasida yadroviy sohadagi muhim shaxs halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eron Mudofaa vazirligi tarkibidagi Mudofaa innovatsiyalari va tadqiqotlari tashkiloti yadro dasturining harbiy yo‘nalishi uchun mas’ul bo‘lgan tadqiqot bo‘limi rahbari Ali Puladovand ushbu hujumda nobud qilindi. Bu haqda Isroil rasmiy manbalari va xalqaro monitoring tashkilotlari ma’lum qildilar.
Manbalar bergan axborotlarga ko‘ra, 28 mart kuni tongda Isroil harbiy-havo kuchlari Puladovand yashagan turar-joy majmuasiga aniq zarba berishgan. Bu voqea mintaqada oldinroq ham sodir bo‘lgan o‘xshash hodisalarni eslatadi.
2025 yil iyun oyida ham uning uyiga havo hujumi amalga oshirilgan edi. O‘sha paytda uning rafiqasi halok bo‘lgan, ammo o‘zi hayot qolgan edi.
Hozirgi vaqtda esa u ham o‘z hayotini yo‘qotdi. Ushbu voqea hozirgi kunda xalqaro arena e’tiborining markazida turibdi.
Bu hodisa mintaqadagi geosiyosiy vaziyatning murakkabligini va harbiy-siyosiy muvozanatdagi o‘zgarishlarni yanada ochib beradi. Eron yadro dasturining harbiy jihatlari bo‘yicha xalqaro nazorat kuchaytirish va xavfsizlik choralarini ko‘rish zarurligi yana bir bor isbotlandi.
Mintaqada tinchlikni saqlash va kelajakdagi xavflarni oldini olish uchun davlatlararo munosabatlarda yangicha yondashuv talab etilmoqda. Har bir kabi voqea kelajakda yanada kattaroq qarama-qarshiliklarga olib kelishi mumkinligini insoniyat esdan chiqarmasligi kerak.

Иранский ядерный ученый Али Пуладованд погиб в результате воздушной атаки
В результате авианалета, произошедшего в городе Боруджерд на западе Ирана, погиб ключевая фигура в ядерной сфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Али Пуладованд, возглавлявший исследовательский отдел Организации по инновациям и исследованиям в составе Министерства обороны Ирана, ответственный за военное направление ядерной программы, был ликвидирован в ходе этого нападения. Об этом сообщили официальные источники Израиля и международные мониторинговые организации.
Согласно данным источников, утром 28 марта израильские ВВС нанесли точечный удар по жилому комплексу, где проживал Пуладованд. Это событие напоминает аналогичные инциденты, ранее происходившие в регионе.
В июне 2025 года по его дому также был нанесен авианалет. Тогда погибла его жена, но сам он остался жив.
Сейчас же он также потерял жизнь. Это событие сейчас находится в центре внимания международной арены.
Этот инцидент еще раз подчеркивает сложность геополитической ситуации в регионе и изменения в военно-политическом балансе. Снова подтвердилась необходимость усиления международного контроля над военными аспектами иранской ядерной программы и принятия мер безопасности.
Для сохранения мира в регионе и предотвращения будущих угроз требуется новый подход к межгосударственным отношениям. Человечеству не следует забывать, что каждое подобное событие может привести к еще более серьезным противоречиям в будущем.