Eronning Saudiya Arabistonidagi Shahzoda Sulton aviabazasiga qilingan raketa hujumi natijasida Amerika Qo‘shma Shtatlariga tegishli E-3 Sentry samolyotiga ham jiddiy zarar yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqida dunyoga mashhur Wall Street Journal nashri o‘zining so‘nggi xabarida bayon qildi. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, bu voqea haqidagi ma’lumotlar bir necha yuqori lavozimli amerika hamda arab rasmiylaridan olingan.
Ushbu E-3 Sentry samolyoti harbiy strategiyada ayniqsa muhim o‘rin tutadigan havodan erta ogohlantirish va boshqaruv tizimidir. Ushbu samolyotning asosiy vazifasi jang maydonidagi holatni doimiy nazorat qilish, harbiy operatsiyalarni samarali boshqarish va dushman kuchlarini aniqlashdan iboratdir.
Samolyotning maxsus radar tizimlari yordamida u yuzlab kilometr masofadan uchuvchi dronlar, turli xil raketalar va boshqa samolyotlarni aniq kuzatib borishi mumkin. Bu xususiyat uni zamonaviy urush sharoitida qimmatbaho harbiy vosita sifatida ajratib turadi.
Hujum paytida samolyot to‘liq yuklamaga ega bo‘lib, aviabazadagi boshqa ashyolar bilan birgalikda o‘z vazifasini bajarayotgan edi. Yetkazilgan zarar darajasi hozirgacha aniq o‘rganilmayapti, ammo mutaxassislar buni jiddiy harbiy yo‘qotish deb baholashmoqda.
Bu voqea mintaqadagi xavfsizlik vaziyatining keskinlashishi va katta kuchlar o‘rtasidagi raqobatning kuchayishini ko‘rsatib turadi. Ommaviy axborot vositalari va harbiy tahlilchilar ushbu hodisa kelajakda mintaqadagi siyosiy va harbiy jarayonlarga qanday ta’sir qilishi haqida turli taxminlar bildirishmoqda.

Американский самолет E-3 Sentry серьезно пострадал в результате ракетного удара Ирана
В результате ракетного удара по авиабазе «Принц Султан» в Саудовской Аравии, нанесенного Ираном, серьезный ущерб был нанесен также принадлежащему США самолету E-3 Sentry. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом в своем последнем сообщении заявил всемирно известный журнал Wall Street Journal. По данным издания, информация об этом инциденте была получена от нескольких высокопоставленных американских и арабских чиновников.
Этот самолет E-3 Sentry представляет собой систему предупреждения о воздушной атаке и управления, играющую особенно важную роль в военной стратегии. Его основная задача заключается в постоянном мониторинге обстановки на поле боя, эффективном управлении военными операциями и обнаружении сил противника.
С помощью специальных радарных систем самолет способен точно отслеживать летящие на расстоянии сотен километров беспилотники, различные ракеты и другие самолеты. Эта особенность выделяет его как ценное военное средство в условиях современной войны.
В момент удара самолет был полностью загружен и выполнял свои задачи вместе с другим имуществом на авиабазе. Степень нанесенного ущерба пока точно не установлена, однако эксперты оценивают это как серьезные военные потери.
Этот инцидент свидетельствует об обострении ситуации с безопасностью в регионе и усилении конкуренции между крупными державами. Средства массовой информации и военные аналитики высказывают различные предположения о том, как это событие повлияет на политические и военные процессы в регионе в будущем.