Qamoqda turgan Maduro ilk bor ijtimoiy tarmoqlarda so‘zaldi
Amerika Qo‘shma Shtatlarida qamoqda tutilayotgan Venesuela prezidenti Nikolas Maduro uzoq tanaffusdan so‘ng ilk bor ijtimoiy tarmoqlar orqali o‘z tarafdorlariga murojaat qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘zining jismoniy va ruhiy holati barqaror ekanini ta’kidlab, qo‘llab-quvvatlayotganlarga chuqur minnatdorchilik bildirdi. Siyosatchi va uning rafiqasi Siliya Flores nomidan joylashtirilgan bayonotda ularga kelayotgan maktublar, duolar va iliq so‘zlar ruhiga kuch bag‘ishlayotgani alohida qayd etildi.
Biz barcha xabarlaringizni qabul qildik, har bir iliq so‘z bizga yangi kuch beradi deyilgan murojaatda. Biz barqarormiz, irodamiz mustahkam, xotirjam va doimiy ibodatdamiz degan so‘zlar bilan ular o‘z holatini tushuntirishdi.
Maduro o‘z chiqishida tinchlik, milliy birlik va konstruktiv muloqot muhimligini urg‘ulab o‘tdi. U Venesuela jamiyati yarashuv va o‘zaro hurmat tamoyillari asosida rivojlanishi lozimligini aytdi.
Shuningdek, u nafaqat vatandoshlariga, balki dunyo bo‘ylab qo‘llab-quvvatlayotgan insonlarga ham samimiy minnatdorchilik bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu qo‘llab-quvvatlash unga ruhiy kuch va ichki barqarorlik baxsh etmoqda.
Eslatib o‘tish joizki, AQSH harbiylari 3 yanvar kuni Karakasda maxsus amaliyot o‘tkazib, Maduro va uning rafiqasini qo‘lga olgan va ularni Nyu-Yorkka olib ketgan edi. Oq uy rahbari Donald Tramp ular narkoterrorizm bilan bog‘liq ayblovlar asosida sudga tortilishi haqida ma’lum qilgan edi.
Biroq Maduro va uning turmush o‘rtog‘i ushbu ayblovlarni mutlaqo rad etmoqda. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu ish bo‘yicha ikkinchi sud yig‘ilishi ham bo‘lib o‘tgan.
Kuzatuvchilar ta’kidlashicha, Maduro tashqi ko‘rinishida sezilarli o‘zgarishlar kuzatilgan, u ancha ozgan holda sud zaliga olib kirilgan. U qamoqxona kiyimida, qo‘lqinchasiz, ammo kishanlangan holda bo‘lgani qayd etildi.
Prezident himoyasi esa AQSH tomonidan joriy etilgan sanksiyalar Venesuela davlat mablag‘laridan advokatlar xizmati uchun haq to‘lashga to‘sqinlik qilayotganini asos qilib, ishni tugatishni talab qildi. Biroq sud ushbu da’voni qo‘llab-quvvatlamadi va iltimosnomani rad etdi.
Mazkur voqealar nafaqat Venesuela, balki butun dunyo jamoatchiligi diqqat markazida bo‘lib qolmoqda. Keyingi rivojlar xalqaro siyosiy munosabatlar va geosiyosiy muvozanatga qanday ta’sir ko‘rsatishi esa hozircha ochiq qolmoqda.

Заключенный Мадуро впервые заговорил в социальных сетях
Находящийся под стражей в Соединенных Штатах президент Венесуэлы Николас Мадуро после длительного перерыва впервые обратился к своим сторонникам через социальные сети. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что его физическое и душевное состояние стабильно, и выразил глубокую благодарность всем, кто его поддерживает. В заявлении от имени политика и его жены Силии Флорес особо отмечалось, что поступающие письма, молитвы и теплые слова придают им духовных сил.
В обращении говорится: «Мы получили все ваши сообщения, каждое теплое слово дает нам новые силы». Они описали свое положение словами: «Мы стабильны, наша воля тверда, мы спокойны и постоянно молимся».
В своем выступлении Мадуро подчеркнул важность мира, национального единства и конструктивного диалога. Он заявил, что венесуэльское общество должно развиваться на принципах примирения и взаимного уважения.
Кроме того, он выразил искреннюю благодарность не только соотечественникам, но и людям по всему миру, оказывающим поддержку. По его словам, эта поддержка придает ему духовной силы и внутренней устойчивости.
Напомним, что американские военные 3 января провели спецоперацию в Каракасе, арестовали Мадуро и его жену и доставили их в Нью-Йорк. Глава Белого дома Дональд Трамп сообщил, что они будут преданы суду по обвинениям, связанным с наркотерроризмом.
Однако Мадуро и его супруга полностью отвергают эти обвинения. По последним данным, по этому делу уже прошло второе судебное заседание.
Наблюдатели отмечают, что во внешности Мадуро произошли заметные изменения: он был введен в зал суда значительно похудевшим. Отмечалось, что он был одет в тюремную одежду, без наручников, но в кандалах.
Защита президента, ссылаясь на то, что введенные США санкции препятствуют оплате услуг адвокатов из государственных средств Венесуэлы, потребовала прекращения дела. Однако суд не поддержал эту претензию и отклонил ходатайство.
Данные события остаются в центре внимания не только венесуэльской, но и мировой общественности. Как именно дальнейшие события повлияют на международные политические отношения и геополитический баланс, пока остается открытым вопросом.