Yigirma yettinchi mart kuni Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Mayami shahrida bo‘lib o‘tgan kelajak investitsiyalari forumida muhim bayonot bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu keng ko‘lamli tadbir Saudiya Arabistoni tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, unda mamlakat valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon ham ishtirok etgan edi. Forum jarayoni Oq uy tomonidan jonli efir orqali keng jamoatchilikka taqdim etildi va dunyo bo‘ylab katta e’tiborga sazovor bo‘ldi.
Prezident Tramp nutqida Saudiya Arabistoni yetakchisi bilan bo‘lgan munosabatlarga bag‘ishlab, aniq va keskin fikrlarini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, valiahd shahzoda Muhammad bin Salmon dastlab uni yetarlicha qadrlamagan va past baholagan.
Trampning ifodalashicha, shahzoda uni mamlakatini tartibsizlikka olmoqda deb hisoblagan va navbatdagi muvaffaqiyatsiz prezident sifatida qabul qilgan. Shu bois, Tramp hozirgi holatda shahzodaning uning oldida bosh egishini va ehtiromli bo‘lishini talab qildi.
U o‘z nutqida shahzodaning undan orqasidan o‘pishi kerakligini aytib, bu so‘zlarni munosabatlar o‘zgarishining ramzi qilib taqdim etdi. Prezidentning fikricha, Saudiya Arabistoni yetakchisi endi AQSH boshqaruvidagi o‘zgarishlarni tushunib, unga nisbatan muloyim va ehtiyotkor bo‘lishi shart.
Tramp o‘z nutqini yakunlayotib, valiahd shahzodaga yaxshi muomala qilishni va ular o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash zarurligini ta’kidladi. Ushbu bayonot ikki yirik davlat o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarda yangi sahifa ochilishini va kelajakda yanada qizg‘in hamkorlik bo‘lishini anglatmoqda.

Трамп признал, что недооценивал наследного принца Саудовской Аравии
27 марта президент США Дональд Трамп выступил с важным заявлением на форуме будущих инвестиций, состоявшемся в городе Майами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это масштабное мероприятие было организовано Саудовской Аравией, в нем также принял участие наследный принц страны Мухаммед бен Салман. Ход форума был представлен широкой общественности Белым домом в прямом эфире и привлек значительное внимание по всему миру.
В своей речи президент Трамп, посвятив ее отношениям с лидером Саудовской Аравии, выразил четкие и резкие мысли. По его словам, наследный принц Мухаммед бен Салман изначально не ценил его должным образом и недооценивал.
По выражению Трампа, принц считал, что он ввергает страну в хаос, и воспринимал его как очередного неудачливого президента. Поэтому Трамп потребовал, чтобы в нынешней ситуации принц склонил перед ним голову и проявил уважение.
В своей речи он заявил, что принц должен целовать ему пятки, представив эти слова как символ изменения отношений. По мнению президента, лидер Саудовской Аравии теперь должен понять изменения в управлении США и относиться к нему с мягкостью и осторожностью.
Завершая свою речь, Трамп подчеркнул необходимость доброго отношения к наследному принцу и дальнейшего укрепления сотрудничества между ними. Это заявление означает открытие новой страницы в дипломатических отношениях между двумя крупными государствами и предполагает еще более активное сотрудничество в будущем.