Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi so‘nggi bayonotida Isroil tomonidan o‘tkazilgan keng ko‘lamli hujum haqida xabar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujum davomida mamlakatning eng yirik ikkita po‘lat zavodi, muhim elektr stansiyasi va fuqarolik yadroviy inshootlariga jiddiy zarar yetkazilgan. Shuningdek, boshqa strategik ahamiyatga ega bo‘lgan infratuzilma obyektlari ham zarba ostiga olindi.
Vazirning ta’kidlashicha, Isroil ushbu harakatini Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan oldindan muvofiqlashtirganini da’vo qilmoqda. Biroq, bu voqealar AQSH prezidentining mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlash, shu jumladan diplomatik muzokaralarni davom ettirish yo‘lidagi sa’y-harakatlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri zid kelmoqda.
Eron rasmiylari ushbu hujum uchun jiddiy va yuqori narx talab qilishlarini ogohlantirdilar. Ular Isroilning amaliyoti kelajakda xavfli va jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ta’kidlab o‘tishdi.
Mazkur holat mintaqadagi siyosiy va harbiy keskinlikni yanada kuchaytirishi ehtimoli katta. Xalqaro hamjamiyat a’zolari ushbu vaziyatning mintaqaviy barqarorlikka va global xavfsizlikka salbiy ta’sir ko‘rsatishidan xavotirda.
Kelajak kunlarda ikki tomon o‘rtasidagi kelishmovchiliklar chuqurlashib ketishi va bu holat boshqa davlatlarni ham tortishiga olib kelishi mumkin. Shu sababli, diplomatiya vositalari orqali muammoni hal qilish va yangi hujumlarning oldini olish uchun tezkor choralar ko‘rish talab etilmoqda.
Eron tomoni o‘z pozitsiyasini aniq ifodalab, kelajakdagi har qanday qarshilikda hal qiluvchi rol o‘ynashga tayyor ekanligini bildirgan.

Иран требует серьезной и высокой цены за израильскую атаку
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи в своем последнем заявлении сообщил о широкомасштабной атаке, проведенной Израилем. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе этой атаки серьезный ущерб нанесен двум крупнейшим сталелитейным заводам страны, важной электростанции и гражданским ядерным объектам. Также под удар попали другие стратегически важные инфраструктурные объекты.
По словам министра, Израиль утверждает, что согласовал эти действия с Соединенными Штатами Америки. Однако эти события прямо противоречат усилиям президента США по обеспечению мира и стабильности в регионе, включая продолжение дипломатических переговоров.
Иранские официальные лица предупредили, что потребуют серьезной и высокой цены за эту атаку. Они подчеркнули, что практика Израиля может привести к опасным и серьезным последствиям в будущем.
Вероятно, данная ситуация еще больше обострит политическую и военную напряженность в регионе. Члены международного сообщества обеспокоены тем, что эта ситуация негативно скажется на региональной стабильности и глобальной безопасности.
В предстоящие дни разногласия между двумя сторонами могут углубиться, и это может привести к вовлечению других государств. Поэтому требуется принять срочные меры для урегулирования проблемы дипломатическими средствами и предотвращения новых атак.
Иранская сторона четко выразила свою позицию и заявила о готовности играть решающую роль в любом будущем сопротивлении.