Eron armiyaga chaqirilish yoshi o‘n ikki yoshgacha tushirildi
Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi rahbarining o‘rinbosari Rahim Nadaliy bergan ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatda armiyaga chaqirilish yoshi 12 yoshgacha tushirilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangilik Al Arabiya telekanali tomonidan e’lon qilindi va xalqaro jamoatchilikda katta shov-shuv uyg‘otdi. Ma’lum bo‘lishicha, ushbu yoshdagi bolalar nafaqat oddiy harbiy xizmatga, balki razvedka ishlariga ham jalb etilishi mumkin.
Shuningdek, ular "Basij" harakatining nazorat punktlarida xizmat qiladi, askarlarga ovqat tayyorlash va janglarda yarador bo‘lganlarga birinchi yordam ko‘rsatish kabi vazifalarni bajara oladi. Mutaxassislar va xalqaro tashkilotlar bu qarorni keskin tanqid qilmoqdalar.
Chunki Eronning bolalarni harbiy to‘qnashuvlarda qatnashmaslik bo‘yicha olgan xalqaro majburiyatlari bilan bu amaliyot to‘liq ziddiyatda turadi. Bolalarning shu yoshda jangovar vazifalarga tortilishi ularning kelajagi va salomatligi uchun katta xavf tug‘diradi.
Ayni paytda mintaqadagi vaziyat yanada jiddiylashmoqda. Amerika Qo‘shma Shtatlari qurolli kuchlarining markaziy qo‘mondonligi 3500 ga yaqin dengizchilar va dengiz piyoda qo‘shinlari Yaqin Sharqqa yetib kelganini tasdiqladi.
OAV manbalariga ko‘ra, AQSH Eronga qarshi quruqlikda olib borilishi mumkin bo‘lgan operatsiyalarga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu esa mintaqadagi kuchlanishni yanada oshirishi va yangi nizolarni keltirib chiqarishi ehtimoli bor.
Eronning bolalarni harbiy xizmatga jalb qilishdagi yangi yo‘nalishi va AQSHning kuchaytirilgan harbiy mavjudligi xalqaro arena dolzarb muammolardan biriga aylandi. Bolalar huquqlari himoyasi masalasi endilikda faqat ichki siyosat emas, balki xavfsizlik va tinchlik uchun asosiy omilga aylanmoqda.
Kelajakda bu jarayonlar qanday rivojlanishi va mintaqadagi barqarorlikka qanday ta’sir qilishi har birimizni o‘ylantirmoqda.

Возраст призыва в армию Ирана снижен до двенадцати лет.
По словам заместителя командующего Корпусом стражей Исламской революции Ирана Рахима Надели, возраст призыва в армию в стране снижен до 12 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта новость была объявлена телеканалом Al Arabiya и вызвала большой резонанс в международном сообществе. Как выяснилось, дети этого возраста могут быть привлечены не только к обычной военной службе, но и к разведывательной деятельности.
Кроме того, они несут службу на контрольно-пропускных пунктах движения «Басидж», могут выполнять такие задачи, как приготовление пищи для солдат и оказание первой помощи раненым в боях. Эксперты и международные организации резко критикуют это решение.
Поскольку эта практика полностью противоречит международным обязательствам Ирана по недопущению участия детей в военных конфликтах. Привлечение детей к боевым задачам в таком возрасте создает серьезную угрозу для их будущего и здоровья.
В настоящее время ситуация в регионе еще более обостряется. Центральное командование вооруженных сил США подтвердило прибытие в Ближневосточный регион около 3500 моряков и морских пехотинцев.
По данным СМИ, США готовятся к возможным наземным операциям против Ирана. Это может еще больше усилить напряженность в регионе и привести к новым конфликтам.
Новое направление Ирана по привлечению детей к военной службе и усиленное военное присутствие США стали одной из актуальных проблем на международной арене. Вопрос защиты прав детей теперь является не только вопросом внутренней политики, но и ключевым фактором для безопасности и мира.
То, как будут развиваться эти процессы в будущем и какое влияние они окажут на стабильность в регионе, заставляет задуматься каждого из нас.