Turkiyada talaba yotoqxona binosidan sakrab o‘ldi
26 mart kuni Turkiyaning janubiy hududiga joylashgan Mugla viloyatida dahshatli voqea ro‘y berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turgutrais nomidagi talabalar yotoqxonasi binosining oltinchi qavatidan bir yosh talaba o‘zini pastga tashlagan. Ushbu xabarni IHA axborot agentligi e’lon qildi.
Voqea Menteshe tumanida joylashgan uyda sodir bo‘lganligi ma’lum qilindi. Atrofdagi aholi va yotoqxona xodimlarining tezkor chaqiruvidan so‘ng, politsiya, yong‘in xavfsizligi xizmati hamda tez tibbiy yordam brigadasi hodisalarga darhol yetib kelishdi.
Mutaxassislar bir tomondan yigitni fikridan qaytarishga, boshqa tomondan esa ehtimoliy sakrashga qarshi zarur choralar ko‘rishga kirishdilar. Yongin xavfsizligi xodimlari yotoqxona hovlisiga maxsus shishiriladigan havo yostiqchasini o‘rnatib, xavfsizlikni ta’minladilar.
Biroq barcha sa’y-harakatlarga qaramay, yigit o‘zini pastga tashladi. U maqsadli ravishda havo yostiqchasiga tushgani uchun hayoti saqlab qolindi.
Voqea joyida tibbiyot xodimlari darhol birinchi yordam ko‘rsatib, uni Mugla ta’lim va tadqiqot shifoxonasiga yetkazdilar. Hozirda uning holati shifokorlar nazorati ostida ekanligi aytilmoqda.
Dastlabki tekshiruv natijalariga ko‘ra, talaba ruhiy tushkunlik holatiga tushgani sababli o‘z joniga qasd qilishga urinibdi. Politsiya vakillari voqea haqiqiy sabablarini aniqlash maqsadida tergov ishlarini davom ettirmoqda.
Bu voqea jamiyat ommasida katta qayg‘u va e’tirof uyg‘otdi. Yoshlar qalbi xavfli holatlarda qanday tushkunlikka yuz tutishi haqida o‘ylashni talab qiladi.

В Турции студент погиб, прыгнув из общежития
Из шестого этажа здания студенческого общежития имени Тургутреиса прыгнул молодой студент. Об этом объявило информационное агентство IHA.
Сообщается, что инцидент произошел в доме, расположенном в районе Ментеше. После оперативного вызова местных жителей и сотрудников общежития на место происшествия немедленно прибыли полиция, служба пожарной безопасности и бригада скорой медицинской помощи.
Специалисты с одной стороны попытались уговорить юношу передумать, а с другой — приняли необходимые меры против возможного прыжка. Сотрудники пожарной безопасности установили во дворе общежития специальный надувной воздушный матрас, обеспечив безопасность.
Однако, несмотря на все усилия, юноша прыгнул вниз. Поскольку он целенаправленно упал на воздушный матрас, его жизнь была спасена.
На месте происшествия медики немедленно оказали первую помощь и доставили его в учебно-исследовательскую больницу Муглы. Сообщается, что сейчас он находится под наблюдением врачей.
По предварительным результатам проверки, студент попытался покончить с собой из-за депрессивного состояния. Сотрудники полиции продолжают расследование для выяснения истинных причин инцидента.
Это событие вызвало глубокую скорбь и сочувствие в обществе. Оно заставляет задуматься о том, как сердце молодежи может погрузиться в уныние в опасных ситуациях.