Eron Ho‘rmoz bo‘g‘ozi orqali Pokiston kemalariga yo‘l ochdi
Pokiston Tashqi ishlar vazirligi o‘zining rasmiy ijtimoiy tarmoq sahifasida muhim xabarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eron hukumati Ho‘rmoz bo‘g‘ozi hududida yana yigirma ta Pokiston kemasining xavfsiz o‘tishiga ruxsat bergan. Bu qaror mintaqaviy savdo aloqalarining tiklanishi va dengiz transporti xavfsizligini ta’minlash uchun katta ahamiyatga ega.
Pokiston Tashqi ishlar vaziri Ishoq Dorning ma’lumot berishicha, Eron tomoni Pokiston bayrog‘i ostidagi kemaflotning ushbu strategik yo‘lakdan o‘tishiga rasmiy rozilik bildirdi. Hozirda har kuni ikkita dan kemalar tartib bilan Ho‘rmoz bo‘g‘ozi orqali o‘tmoqda.
Bu jarayon muntazam ravishda nazorat qilinib, kema haydovchilari va yuk tashuvchilar uchun qulay sharoitlar yaratilgan. Vazir Ishoq Dorning ta’kidlashicha, Eron tomonidan qabul qilingan bu qaror mintaqada tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash yo‘lida tashlangan jiddiy hamda konstruktiv qadam hisoblanadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, davlatlar o‘rtasidagi ishonchni oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar va doimiy diplomatik muloqot ziddiyatlarni hal qilishning eng samarali yo‘lidir. Hamkorlik ruhi orqali mavjud muammolarni bartaraf etish ikki xalq uchun ham foydali bo‘ladi.
Ushbu kelishuv dengiz yo‘llaridagi savdo qatnovini soddalashtiradi va iqtisodiyot rivojiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Mintaqadagi barcha davlatlar uchun xavfsiz va ochiq dengiz yo‘llari muhim ahamiyatga ega.
Shu sababli, diplomatik yo‘l bilan erishilgan natijalar kelajakda ham o‘z samarasini beradi va mintaqaviy barqarorlikka hissa qo‘shadi.

Иран открыл путь пакистанским судам через Ормузский пролив
Министерство иностранных дел Пакистана объявило важную новость на своей официальной странице в социальных сетях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Правительство Ирана предоставило разрешение на безопасный проход еще двадцати пакистанских судов через Ормузский пролив. Это решение имеет большое значение для восстановления региональных торговых связей и обеспечения безопасности морского транспорта.
Как сообщил министр иностранных дел Пакистана Ишаак Дор, иранская сторона официально согласилась на проход пакистанского флота под флагом Пакистана через этот стратегический коридор. В настоящее время суда проходят через Ормузский пролив по два в день в установленном порядке.
Этот процесс регулярно контролируется, и созданы удобные условия для капитанов судов и грузоотправителей. По словам министра Ишаака Дора, принятое Ираном решение является серьезным и конструктивным шагом на пути укрепления мира и стабильности в регионе.
По его словам, меры по укреплению доверия между государствами и постоянный дипломатический диалог являются наиболее эффективным способом разрешения конфликтов. Устранение существующих проблем в духе сотрудничества будет выгодно обоим народам.
Данное соглашение упрощает торговое судоходство по морским путям и оказывает положительное влияние на развитие экономики. Безопасные и открытые морские пути имеют важное значение для всех государств региона.
Поэтому результаты, достигнутые дипломатическим путем, будут приносить свои плоды и в будущем, способствуя региональной стабильности.