Tramp yangi sirli qurollar va Eron rahbarining holati haqida gapirdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp kelajak investitsiyalari tashabbusi doirasida o‘tkazilgan yig‘ilishda dunyo hamjamiyatiga noma’lum bo‘lgan yangi qurollar haqida e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatda faqat bir necha yetakchigina xabardor bo‘lgan sirli qurollar mavjud. Tramp shu paytda Yaqin Sharqda Eron terrori va tajovuzidan xoli bo‘lgan tinch kelajakga erishishda avvalgi paytlarga qaraganda ancha yaqinlashganini ta’kidladi.
U Eron oliy rahbari haqida o‘ta keskin fikr bildirib, uning vafot etganini yoki juda og‘ir ahvolda ekanligini aytdi. Prezidentning ta’kidlashicha, Eron yetakchisi hozirda siyosatdan uzoqqa surilmoqchi bo‘lib qolgan.
Tramp Buyuk Britaniya aviatashuvchilarini ham tanqid qilib, ularning tezligi va ishonchliligi yetarli darajada emasligini bildirdi. Shimoliy Atlantika ittifoqiga kelsak, u agar kelajakda jiddiy urush bo‘lsa, ittifoqning samarali ishlamasligiga kafolat berdi va ular katta xato qilganini aytdi.
Buning ziddiga qarab, Tramp Saudiya Arabistoni qirolligini yuqori baholab, ular NATOdan farqli o‘laroq juda foydali hamkor ekanligini ta’kidladi. Ushbu tadbirda Eronning raketa uchirish moslamalarining yettixis qismi yo‘q qilgani ham e’tirof etildi.
Shuningdek, Turkiyani yaxshi davlat deb atab, ularning so‘ralgan vazifalarga xalaqit bermaganini maqtadi. Oxirida esa amerikalik prezident Kongressdagi demokratlarni Eron bilan solishtirib, ularning aqldan ozganini ta’kidladi.
Ushbu bayonotlar xalqaro siyosatda kuchli g‘alatiyalar tug‘dirdi va ko‘plab tahlilchilar tomonidan e’tibor bilan qarashga sazovor bo‘ldi. Matnda aytilgan har bir fikr jahon siyosiy jarayonlariga bevosita ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan muhim ma’lumotlardir.

Трамп рассказал о новом секретном оружии и состоянии лидера Ирана
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп на встрече в рамках инициативы будущих инвестиций объявил мировому сообществу о новых видах оружия, ранее неизвестных общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, в стране существуют секретные виды оружия, о которых знают лишь несколько руководителей. Трамп подчеркнул, что сейчас Ближний Восток находится гораздо ближе к мирному будущему без иранского террора и агрессии, чем в прежние времена.
Высказавшись крайне резко о верховном лидере Ирана, он заявил, что тот либо умер, либо находится в очень тяжелом состоянии. По словам президента, иранский лидер сейчас отодвигается от политики.
Трамп также подверг критике британские авианосцы, заявив, что их скорость и надежность недостаточны. Что касается Североатлантического альянса, он гарантировал, что в случае серьезной войны в будущем союз будет работать неэффективно, и назвал это большой ошибкой.
В противовес этому Трамп высоко оценил Королевство Саудовская Аравия, подчеркнув, что в отличие от НАТО они являются очень полезным партнером. На этом мероприятии также было признано уничтожение семи из десяти иранских ракетных установок.
Также Турцию он назвал хорошим государством и похвалил за то, что они не мешали выполнению поставленных задач. В заключение американский президент сравнил демократов в Конгрессе с Ираном, отметив их безумие.
Эти заявления вызвали сильные волнения в международной политике и заслуживают пристального внимания многих аналитиков. Каждое высказанное в тексте мнение представляет собой важную информацию, способную напрямую повлиять на мировые политические процессы.